Öne Çıkanlar
Son Dakika

EMNİYET PERSONELİNE ARAPÇA DİL EĞİTİMİ

04 Aralık 2015 Cuma, 13:23
EMNİYET PERSONELİNE ARAPÇA DİL EĞİTİMİ
EMNİYET PERSONELİNE ARAPÇA DİL EĞİTİMİ
- MERSİN'DE EMNİYET PERSONELLERİNE YÖNELİK SURİYELİLERLE İLETİŞİM KURABİLMELERİ İÇİN ARAPÇA DİL EĞİTİMİ VERİLDİMERSİN (İHA) - Mersin'de emniyet personellerine yönelik, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente gelen Suriyelilerle daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri için Arapça dil eğitimi verildi.
Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEÜSEM) ile Mersin İl Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde ve Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) desteğiyle yürütülen, 'Arapça Dil Eğitimi Projesi'ne katılarak eğitim alan emniyet personeline sertifikaları törenle verildi.
Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Mersin Vali Vekili Ömer Eru, mültecilere yardımcı olmanın önemine ve gerekliliğine dikkat çekerek, Mersin'in bu konuda diğer illere göre duyarlı olduğunu söyledi.
MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise 'Arapça Dil Eğitimi Projesi'nin, önemli bir sorunun çözülmesini sağlayan bir gereksinim olduğunu belirtti. Üniversite olarak bu projede yer almanın gurur verici olduğunu söyleyen Çamsarı, ayrıca yakın zaman içinde üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün eğitime başlayacağının müjdesini verdi.
İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ'da, eğitimin hiç önemini kaybetmeyecek bir unsur olduğunun altını çizerek, özellikle dil eğitiminin gerekliliğine dikkat çekti. Baştuğ, alınan bu dil eğitiminin, günlük hayatın sorunlarını çözmede bile yararlı olacağını düşündüğünü ifade etti.
Arapça Dil Eğitimi Projesi'nde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden MEÜSEM Müdürü Prof. Dr. Ali Havare, toplamda 24 emniyet personeline hizmet verdiklerini belirterek eğitim içeriği, eğitim ortamı ve eğitmen ile ilgili yapılan anket sonuçlarının kendileri için gurur verici olduğunu söyledi.
Mezitli İlçe Emniyet Müdürü ve Proje Sorumlusu Kılıç Aslan, savaş nedeniyle Mersin'e gelen Suriyeli mültecilerle iletişim kurmayı sağlayan proje sayesinde yaşanan iletişim sorununun çözüldüğünü belirtti.
Konuşmaların ardından çeşitli şube müdürlüklerinden eğitime katılıp başarılı olanlara sertifikaları verildi.
(HSK-Y)

04.12.2015 13:23:37 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.