Öne Çıkanlar
Son Dakika

BOZYAZI'DA ENGELLİLER UNUTULMADI

04 Aralık 2015 Cuma, 13:59
BOZYAZI'DA ENGELLİLER UNUTULMADI
BOZYAZI'DA ENGELLİLER UNUTULMADI
- İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ ÇALIŞANLARI, ENGELLİLERİ EVLERİNDE VE OKULLARINDA ZİYARET ETTİALİ TANDOĞAN
MERSİN (İHA) - Bozyazı Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Ahmet Hakan Acı, "Engelli vatandaşlarımızın toplum ile bütünleşmesi, sosyal hayata katılması ve üreten bireyler olması için ilk olarak zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız" dedi.
Acı, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde ilçedeki engellileri evinde ve Bozyazı Engelliler Derneği üyeleriyle de engelli öğrencileri okullarında ziyaret etti. Ziyaretler sırasında engelsiz vatandaşlara seslenen Acı, "Siz hiç gözlerinizi bağlayıp yürümeyi denediniz mi? Kulaklarınızı tıkayıp konuşulanları anlamaya çalıştınız mı? Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini, özel ihtiyaçlarınızı karşılamasını beklediniz mi? Bugün sağlıklıyız ama peki yarın? Böyle bir günde onları hatırlamak, onlarla birlikte olmak, onları anlayabilmek bu günü daha da farklı kılmakla beraber engelli vatandaşlarımızın bir gün değil her gün yanında olmalıyız" diye konuştu.
Türkiye'de nüfusun yüzde 12.29'unun, yani 8.5 milyon kişinin engelli olduğunu dile getiren, her vatandaşın bir gün engelli olabileceğini düşünerek hareket etmesini isteyen Acı, "Engelli vatandaşlarımızın toplum ile bütünleşmesi, sosyal hayata katılması ve üreten bireyler olması için ilk olarak zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız. Engelli bireylerin günlük yaşamında karşılaştıkları sorunlar, bir toplumun engelli vatandaşlarına bakış açısını ve toplumun gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Bu nedenle toplumun engellilere bakış açısı ne kadar çağdaş, duyarlı ve kolaylaştırıcı olursa, o toplumda yaşayan engelli vatandaşlarımız da o kadar mutlu olurlar" ifadelerini kullandı.
Acı ve sağlık personeli gerçekleştirdiği ziyaretlerde, engellilerle sohbet ederek çeşitli hediyeler verdi.
(ALT-HSK-Y)

04.12.2015 13:59:39 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.