Öne Çıkanlar
Son Dakika

ADANA'YA TEMİZ HAVA MERKEZİ KURULACAK

04 Aralık 2015 Cuma, 15:10
ADANA'YA TEMİZ HAVA MERKEZİ KURULACAK
ADANA'YA TEMİZ HAVA MERKEZİ KURULACAK
- ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI FATMA GÜLDEMET SARI:
- "MERSİN, KİLİS, GAZİANTEP, HATAY VE OSMANİYE'Yİ KAPSAYACAK AKDENİZ TEMİZ HAVA MERKEZİ ADANA'DA KURULACAK"
- "İMAR PLANI SORUNUNUN ÇÖZÜLEMEMESİ ADANA'NIN YENİDEN İMAR EDİLEMEMESİNE, BÖYLECE GELİŞEMEMESİNE SEBEP OLUYOR"
- "KENTİN 460 KİLOMETREKARELİK BÖLÜMÜ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ VE BU VERİLER KULLANILARAK İL VE İLÇELERDEKİ HARİTA İLE İMAR PLANI ÇALIŞMALARI HIZ KAZANACAK"EREN BOZKURT - NURİ PİR
ADANA (İHA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana'ya yapacakları yatırımları açıkladı.
Bakan olduktan sonra Adana'daki ilk basın toplantısını bir otelde düzenleyen Sarı, "Bu onuru bana lütfeden herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm Adana'nın, tüm Çukurova'nın bakanı olarak elimden gelen hizmetin sonuna kadar yapmaya çalışacağım" diye konuştu.
TOKİ aracılığıyla emeklileri ev sahibi yapma projelerine 18. kent olarak Adana'yı da dahil ettiklerini söyleyen Bakan Sarı, bölge olarak Sarıçam'da arazi tespitleri yaptıklarını ve ilerleyen günlerde gerekli açıklamada bulunacaklarını kaydetti. Bakan Sarı, daha yaşanabilir bir şehir için belediyelere çevre ve altyapı konusunda yardımlarda bulunacaklarını da ifade etti.
Kurulacak bölgesel temiz hava merkezlerinden birinin de Adana'da olacağını açıklayan Bakan Sarı, bu birimin Akdeniz Temiz Hava Merkezi olarak görev alacağını ve Mersin, Kilis, Gaziantep, Hatay ve Osmaniye'yi kapsayacağını dile getirdi. Bakan Sarı, bölgede 12 mevcut istasyona ilave olarak 36 istasyon daha kuracaklarını anlattı.
Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin havzalarında su kalitelerini ortaya çıkaracaklarını söyleyen Bakan Fatma Güldemet Sarı, havzayı kirleten unsurları tespit edip, atık suları arıtmadan Seyhan ve Ceyhan'a deşarj eden belediyeleri atık su arıtma tesisine kavuşturacaklarını bildirdi.
İmar planları ve kentsel dönüşümün öncelikli olduğunu vurgulayan Bakan Sarı, plan sorununun çözülememesinin Adana'nın yeniden imar edilememesine, böylece gelişememesine sebep olduğunu dile getirdi. Adana'da 8 adet riskli alan ve 2 rezervin belirlendiğini söyleyen Bakan Sarı, 50 bin kişinin yaşadığı bu alanların hızlıca dönüştürülmesi için özel sektörün teşvik edileceğini ve belediyelere ise gerekli kaynakların aktarıldığını sözlerine ekledi. Bakan Sarı, kentin 460 kilometrekarelik bölümünün havadan görüntülendiğini ve bu verilerin kullanılarak il ve ilçelerdeki harita ile imar planı çalışmalarının hız kazanacağını kaydetti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Aladağ'a 4 milyon 600 bin lira bütçeli 300 kişilik kız ve erkek yurdu yapılacağını, kent merkezindeki Tapu ve Kadastro müdürlüklerinin mevcut binalarının deprem riski nedeniyle taşınacağını anlattı.
(NPR-Y)

04.12.2015 15:10:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.