Öne Çıkanlar
Son Dakika

İHH TÜRKMENLERE UYGULANAN ZULMÜ PROTESTO ETTİ

04 Aralık 2015 Cuma, 16:06
İHH TÜRKMENLERE UYGULANAN ZULMÜ PROTESTO ETTİ
İHH TÜRKMENLERE UYGULANAN ZULMÜ PROTESTO ETTİBEŞİR KELLECİ
BAYBURT (İHA) - Bayburt İnsan Hak ve hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) üyeleri Suriye'deki Türkmenlere yönelik saldırılara tepki gösterdi.
Bayburt Türk Dünyası Parkı'nda toplanan İHH üyeleri Bayırbucak Türkmenlerine karşı Rusya ve Suriye güçleri tarafından yapılan saldırıları sert bir dille kınadı.
Bayburt Genç İHH Başkanı Nurullah Polat tarafından yapılan basın açıklamasında,
"2011 yılında başlayıp yayılarak devam eden Suriye savaşı 5. yılında şiddetiyle devam etmektedir. Kimyasal silahlar, vakum bombası, misket bombası, gibi çeşitlerini saymaktan aciz kalacağımız insanlık dışı silahlarla günde yüzlerce kişinin katledildiği tahmin edilen savaşta bugüne kadar 350 bin kişi hayatını kaybetti?.Bu sayının içerisinde yaklaşık 20 000 civarında çocuk bulunmaktadır" dedi.
Günümüzde ağırlıklı olarak Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde bulunmakta olan Türkmenlerin Rejim güçlerinin zulmü altında olduğunu hatırlatan Polat,
"Sayıları Suriye genelin de 3,5-4 milyon civarında olan Türkmen kardeşlerimiz ESED zulmüne karşı kısıtlı imkanlarıyla cansiperane mücadele etmektedirler. Bugün geldiğimiz noktada ise zulüm konusunda olan bir başka ülke Rusya´yı da arkasına alan Şam hükümeti ağır Bombardıman uçakları, füzeler ve jetlerle yeni bir kıyıma imza atmaktadır. Bu konuda açıklama yapan Sultan Abdulhamit Tugayı Komutanı Ömer Abdullah bakın ne söylüyor. Misket bombaları başımızdan aşağı yağıyor. Yaşanan bombardımana can dayanmıyor. Bizim kimsemiz yok. Sırtımızı Allah´a dayayarak yürüyoruz. Dayanılmaz bir zulümle karşı karşıyayız. Acilen Türkiye´den destek bekliyoruz. Kardeşim Ömer Abdullah ! ; bizler İHH olarak bugüne dek Suriye ve Irak´ta toplam 2 milyon Türkmen aileye su, ekmek, kuru gıda, kahvaltılık, yağ, süt, çocuk maması ve temizlik paketi gibi yardımları ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam edeceğiz İnşaallah..."

Rus uçaklarının geçtiğimiz günlerde İHH'ya ait bölgedeki ekmek fırınını bombalamasını sert sözlerle kınayan Polat,
"Geçtiğimiz Günlerde Yapılan Rus Bombardımanında Günde 50.000 Ekmek Üreten Ve Türkmen Kardeşlerimizin İhtiyacını Karşılayan Fırınımız Yerle Bir Olmuştur…IHH'ya Yapılan bu Hain Saldırıyı Nefretle ,Şiddetle Kınıyoruz… Fırınımızın Yıkılması sebebiyle Acil Ekmek İhtiyacı Cereyan Etmiştir" dedi.

"HEPSİ BİZİM KARDEŞİMİZ"

"Türkmen dağı değil, Türkiye vuruluyor ve içimiz kan ağlıyor" diyen Polat, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Türkmen dağındaki kardeşlerimize ve oradaki komutanlara seslenmek istiyorum, "Ey Suriye´deki ve Türkmen dağındaki mücahitler. Sizler ölümü gördüğünüz halde okçular tepesini terk etmeyenlerdensiniz. Biz şunun farkındayız Türkmen dağı değil, Türkiye vuruluyor ve içimiz kan ağlıyor. Elimizden gelen yiyecek, giyecek gibi yardımları yaparak sizin dayanma gücünüze katkıda bulunmak, ve kalbimizle, dilimizle dua etmek, ve idarecilerimize acılarımızı hissettirmek, zalimlere karşı yanınızda olmak, boynumuzun borcudur. Orda bulunan Ömerler, Aliler, Hasanlar, Hüseyinler hepsi bizim kardeşlerimiz. Bacılarımızın namusları, küçük çocukların hayatları bize emanet."
"Rabbim bizi bu işe aracı kılsın"
Sözlerinin arasında sık sık Bayırbucak Türkmenlerine dua eden Polat, şunları kaydetti:
"Cenab-ı Allah bizlere, kardeşlerimize her türlü yardımı yapabilme gücü versin. Rabbim sonunda başımızı eğeceğimiz, kıyamet gününde cevabını veremeyeceğimiz hallerle hallendirmesin. Rabim en acil şekilde kardeşlerimize görünen ve görünmeyen ordularıyla yardım etsin. Bizi bu işe aracı kılsın inşallah… "

UN KAMPANYASI BAŞLATILDI
Bayırbucak türkmenleri'ne yardım kapsamında 'Un kampanyası' başlattıklarını dile getiren Polat, kampanyayla ilgili şu detayları verdi:
"Değerli Kardeşlerim !Bayburt'tan Türkmen Dağına,Orada ki Kardeşlerimizin Acılarını Hafifletmek ve En temel ihtiyaçlarını Karşılamak Üzere, Un Kampanyası Başlatıık…Bayburtlular Olarak Tek Yürek Olduk. Tüm Bayburt Halkının Desteklerini Bekliyoruz. Bir Un Bedeli 62 tl'dir..Bağışlarınızı Standımızda Yapabilirsiniz ! Detaylı Bilgi için Bize Ulaşmanız Yeterlidir…Sözlerimi Bitirirken İHH'nın Fırınını Bombalayan Katil Rusya Ve Zalim Esed'i Şiddetle Kınıyoruz..Suriye Halkının Ve Türkmen Kardeşlerimizin Yanındayız ! Bayburt'tan Rusya'ya Sesleniyoruz ! Ey Rusya Tarihte ki Zulmünü unutmadık… Bugün Suriye'de ki Vahşetini de unutmayacağız !Rabbimizin Ayetini Vicdansız Kalbinize Haykırıyoruz. Bayburt'ta Belediyemiz Ve Stklarımızla Başlatıığımız Un Kampanyamıza Tüm Halkımızdan Destek Bekliyoruz!"
(BK-AA-Y)

04.12.2015 16:06:11 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.