Öne Çıkanlar
Son Dakika

MHP KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜVEN: "81. YILIMIZ KUTLU OLSUN"

04 Aralık 2015 Cuma, 16:46
MHP KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜVEN: "81. YILIMIZ KUTLU OLSUN"
MHP KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜVEN: "81. YILIMIZ KUTLU OLSUN"ERZURUM (İHA) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Erzurum İl Kadın Kolları Başkanı Kübra Ertugay Güven, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 81'inci yıldönümünü kutladı.
MHP Erzurum İl Kadın Kolları Başkanı Kübra Ertugay Güven, 5 Aralık 1934 yılında kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla ilgili, "Kadınlarımızın hak ettiği değere ulaşabilmesi, kadın ve erkeklerin hayatın her alanında eşit temsil edileceği bir bilincin kazandırıldığı günlere ulaşacağımız inancıyla, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazandığı günün 81 inci yıl dönümünü kutluyoruz.1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk Kadınlarını cehalet zincirinden kurtaran Medeni Kanun, Türk kadını için bir dönüm noktasıdır. Medeni kanunda erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3. TBMM tarafından 3 Nisan 1930' da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır.4 Mayıs 1931' de ilk toplantısını yapan 4. TBMM tarafından 26 Ekim 1932' de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına; muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış, ertesi yıl da 8 Ekim 1934' te kabul edilen ve 5 Aralık 1934' te yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın erkek eşitliği alanında bütün haklar kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı'nın tanınmasıyla verilmiştir" dedi.
Kadınların haklarının bilincinde olması gerektiği belirten Güven, "Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluklar yüklenen kadınlarımız, sahip olduğu haklarının bilincine varmalı ekonomik ve sosyal yaşama katılımda, karar verme süreçlerinde daha etkin rol oynamalı, siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilmelidirler" ifadelerini kullandı.
(DA-AT-Y)

04.12.2015 16:46:26 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.