Öne Çıkanlar
Son Dakika

VALİLİKTEN KIŞ UYARISI

04 Aralık 2015 Cuma, 18:34
VALİLİKTEN KIŞ UYARISI
VALİLİKTEN KIŞ UYARISIGAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Valiliği tarafından, Kış aylarında vatandaşların can ve mal güvenliği için trafik denetimi hakkında uyarılarda bulundu.
Gaziantep Valiliği tarafından yapılan uyarıda, Karayolu ulaşımını olumsuz yönde etkileyen ve trafik kazalarında olumsuz rol oynayan kış mevsiminin özelliklerinin dikkat alınarak, can ve mal güvenliğinin korunup güven içinde seyahat edebilmeleri için gerekli trafik tedbirlerin alınması istendi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığının kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri konulu genelgesine göre, İlimizi diğer illere bağlayan Devlet Karayolları'nda, İl yollarında ve otoyollarda 24 saat kesintisiz, trafik önlemleri alacak. Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle trafik güvenliğinde herhangi bir aksama olduğunda gerek duyulursa İlgili birimlerle (belediyeler ve karayolları) koordine kurularak yolların her an trafiğe açık olması sağlanacak. Araçlarda yapılan denetimlerde kış lastiği takıp takmadığı (1 Aralık-01 Nisan arası hususi otomobiller hariç) çekme halatı, zincir, takoz, ilk yardım seti, yangın tüpü gibi araçlarda bulundurulması gereken avadanlık ve gereçler konularında bilgilendirilmeleri ve bilinçlendirilmeleri sağlanacaktır. Kış aylarında alınacak tedbirlerle ilgili sorumluluk bölgesinde araç sürücülerine kış şartlarında güvenli araç kullanımı, trafikte karşılaşabileceği riskler, buzlanma, çığ, heyelan, sis nedeniyle riskli bölgeler hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetinde bulunulacaktır. Güzergahta bulunan konaklama ve barınma yapılabilecek tesis sahipleri, (otel, benzin istasyonu, yıkama-yağlamacı, lastikçi v.s) ile irtibata geçilerek 24 saat esasına göre çalışma yapılıp her an tesiste bir görevli bulundurması yönünde tavsiye niteliğinde telkinlerde bulunulacaktır. Yollarda mahsur kalan araç sürücüleri ile yolculara her türlü insani yardımın yapılmasına çalışılacak, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar başta olmak üzere uygun görülecek diğer araçlar ve sürücüler üzerinde uykusuz ve yorgun araç kullanımı ve süre dışı araç kullanımına yönelik denetimler yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.
(HD-SD-

04.12.2015 18:34:32 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.