Öne Çıkanlar
Son Dakika

GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ CANAN CANDEMİR'DEN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI KUTLAMASI

04 Aralık 2015 Cuma, 18:42
GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ CANAN CANDEMİR'DEN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI KUTLAMASI

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Milletvekili Canan Özdemir, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.
Miletvekili Candemir, dünya kadın hakları günün 5 Aralık 1934'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı güne denk gelmesi münasebetiyle anlamlı ve önemli bir gün olduğunu belirtti. Candemir, "Kadınlara seçme ve seçilme hakkı Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, İsviçre'de 1971'de tanınmıştır. Ülkemizde ise birçok Avrupa ülkesinden uzun yıllar önce kadınlarımızın siyasetin içerinde olması gerektiği ön görülerek, 81 yıl evvel oldukça vizyoner bir adım atılmış olup, 1935 yılında 18 parlamenter ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadınlarımız temsil edilmeye başlanmıştır. Bunun neticesinde,kadınlarımız ekonomik ve siyasi hayatta,toplumun her safhasında oldukça önemli yollar kat etmiş olup,ülkemizde olduğu kadar ayrıca küresel anlamda da etkin ve önemli bir rol oynamaya başlamışlardır.
Şimdi ise bu yapılanları, düzenlemeleri bir ileriye taşıma vaktidir. Baktığımız zaman ise kadınlarımıza Türk siyasi hayatı içerisinde en büyük katkıyı sağlamış olan, AK Parti ve AK Parti kadrolarıdır.Eğitimde,sağlıkta,iş gücüne katılımda,sosyal hayatta,siyaset alanında, fırsat eşitliğini sağlamak için yapılan tüm düzenlemelerde elde edilen kazanımları bir ileri seviyeye taşımaya devam edeceğiz.Çünkü, AK Parti olarak kadınlarımızıngüçlenerek yaşamın her alanında yer almasını toplumun kalkınması olarak görmekteyiz. Kadınlarımızın toplum hayatının her aşamasında güçlendirilmesi etkin bir rol almalarının sağlanması, ülkemizin gelişimini hızlandırıp, toplumumuzun yapısını da kuvvetlendirecektir. Ayrıca, 5 Aralık 1934 yılında kadınlarımıza tanınan seçme ve seçilme hakkı ile aynı gün gerçekleşecek olan AK Parti kadın kolları kongremiz ise ayrı bir önem arz etmektedir.AK Parti 4 milyondan fazla kadın üyesi ile dünyada bu denli bir kadın örgütlenmesine sahip ikinci bir siyasi hareket yoktur. AK Parti kadın kollarımız, sadece Türkiye'de değil, dünya siyasetinde öncü bir görevi üstlenmiştir. İnşallah bu aileyi, bu kadroyu daha da güçlendireceğiz.Çünkü AK Parti gücünü kadınlarımızdan alan, kadınlarımızın omuzlarında yükselen bir partidir. Varlığını, millet iradesinden alan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesinden doğan bir partidir" ifadelerini kullandı.
(SD-

04.12.2015 18:42:12 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.