Öne Çıkanlar
Son Dakika

BAFRA'DA "4. EKOLOJİK YAŞAM VE TOHUM TAKASI ŞENLİĞİ" YAPILDI

08 Mayıs 2016 Pazar, 21:02
BAFRA'DA "4. EKOLOJİK YAŞAM VE TOHUM TAKASI ŞENLİĞİ" YAPILDI
BAFRA'DA "4. EKOLOJİK YAŞAM VE TOHUM TAKASI ŞENLİĞİ" YAPILDIAHMET ŞÜKRÜ ULUÇAY
SAMSUN (İHA) - Samsun'un Bafra ilçesinde Bafra Sürmeli Mahallesi Derneği (SÜR-DER) tarafından organize edilen ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversites i(OMÜ), Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi, Bafra İçin Hepimiz Platformu ve Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği'nin desteklediği "4. Ekolojik Yerel Tohum ve Yaşam Şenliği"nde köylerden getirilen organik tohumlar takas edildi.
Sürmeli Mahallesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan şenlikte vatandaşlar hem alışveriş yaptı, hem de stantları gezerek bilgi sahibi oldu. Tohum takas şenliğine gelen Samsun Valisi İbrahim Şahin, İl Jandarma Komutanı Ercan Yahşi, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin stantları gezerek bilgiler aldı. SÜR-DER Başkanı Süleyman Özata açılış konuşmasında, "Bizim buradaki hedefimiz mevcut arazilerimizi organik tarıma açmaktı. 4 yıldır sürdürdüğümüz bu çabalarımız meyvesini verdi. Mahallemizde 26 tane organik tarım müracaatı var. Bunlardan 4 tanesi belgelerini aldı, 22 tanesi geçiş döneminde. Bizim amacımız bu ürünleri köyümüzde yetiştirip köyümüzde pazarlamak ve aynı zamanda köyümüzü ekolojik turizme açmaktır. Önümüzdeki haftalarda köyümüzde sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği de vereceğiz. Bunun hazırlıklarını da yaptık. Bizim gayemiz mevut olan iklim şartlarının değişimi ile sağlıkta artan hatalar, teknik durumlarla beraber bu hataları sağlıklı gıdalar ile bunları durdurabilmek. Gayretimiz bunun içindir, biz buna inandık, köylümüz de inandı. Herkes bu işin üzerine eğiliyor. Bu günkü kalabalık da bunu gösteriyor" dedi.
Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, "Burada bulunan çiftçilerimize gerçekten şunları önermek istiyorum. Belki ilk anda zor gelecek ama ülkemizde ve dünyada YDO'lu kanser üreten diyelim, sağlıksız beslenme noktasına gelindi açıkçası. Bu anlamda burada organik tarıma geçiş noktasında herkesin buraya bir adım atması en azından Sürmeli ve çevresindeki mahallerin bu işe ağırlık vermesi Bafra'da bu işin daha çok büyümesine vesile olacak. Bu güzel örnekleri gördüğümüzde ülkenin diğer bölgelerinde de belki Samsunumuzun diğer ilçelerinde de bu çalışmalar örmek alınacaktır. Dolayısıyla hem sağlıklı beslenme sağlıklı bir ortama kavuşma adına yapılan işler gerçekleşecek. Bu noktada gerçekten Ali Kemal hocama da teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, "Organik beslenme diyoruz. Organik olanları yetiştirmenin ayrı bir ortam gerektirdiği, ayrı bir tarımsal alan gerektirdiği, biyolojik ortam gerektirdiği, özellikle tarımsal alanların kirlenmesinden uzak tutulması gerektiğini mutlak şekilde değerlendirmişiz. Onu da düşünün koskoca Samsun'da küçük bir köye sığdırmışız. Maalesef çok az yerlerde organik ürünler yetiştiriliyor. Ama bilin ki bu iş bundan sonra daha da cildiye alınacak. Özellikle de ürettiğiniz ürünler daha da fazla satılacak. Bu güzel etkinlik için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
(ŞU-MAY-Y)

08.05.2016 21:02:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.