Öne Çıkanlar
Son Dakika

EXPO 2016'DA ALANYA STANTLARINA YOĞUN İLGİ

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 11:34
EXPO 2016'DA ALANYA STANTLARINA YOĞUN İLGİ
EXPO 2016'DA ALANYA STANTLARINA YOĞUN İLGİANTALYA (İHA) - Alanya Belediyesi'nin EXPO 2016 Antalya'da açtığı İpek Atölyesi, Muz Lifi Atölyesi ve Alanya Bahçesi ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.
22 Nisan'da açılışı gerçekleşen ve altı ay sürecek olan EXPO 2016 Antalya'da, endüstriyel bitkiler alanında bulunan İpek ve Muz Lifi Atölyeleri başta çocuklar olmak üzere ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Atölyeler hem yetişkinlere hem de "Çiçek ve Çocuk" teması ile "Geleceği Yeşertmek" sloganıyla yola çıkan EXPO 2016 Antalya'nın ruhuna uygun olarak, çocuklara kültürel mirası tanıtmaya ve çevre bilincini geliştirmeye yönelik şekilde tasarlandı.
İPEK ATÖLYESİ'NDE UYGULAMALI TANITIM YAPILIYOR
Alanya İpekböcekçiliği ve İpek dokumacılığına ait örneklerin sergilendiği İpek Atölyesi'nde, çocuklar ipekböceğinin yumurtasından, tırtıl ve kozanın oluşması, ipeğin çıkartılması ve dokumanın yapılmasına kadar tüm aşamaları takip etmenin yanı sıra dokuma tezgâhında birebir uygulamaya katılıyorlar.
MUZ LİFİ ATÖLYESİ ÇEVRE BİLİNCİNİ GELİŞTİRİYOR
Muz bitkisi ile atık muz bitkisi gövdesinden çıkartılan muz lifi ve bu liften elde edilen ürünlerin tanıtıldığı muz lifi atölyesinde ise, büyüklerin yanı sıra çocuklara çevre bilincini geliştiren ve atık bir malzemenin nasıl değerlendirilebildiği anlatılıyor.
ESKİ BAKAN ALANYA BAHÇESİ'Nİ ZİYARET ETTİ
22, 23 ve 24. dönem TBMM Samsun Milletvekili ve 2011-2013 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yapan Suat Kılıç, Alanya Bahçesi'ni ziyaret etti. Ziyarette Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç'a İpek kozasından yapılan tablo hediye edildi. Alanya Bahçesi'ne hayran kaldığını belirten Kılıç; "Alanya doğası ve dokusuyla her zaman ilgi çeken bir şehrimiz. Burada açılan stantlarda Alanya'nın tarihi ve doğal güzellikleri çok güzel bir şekilde tanıtılıyor" dedi.
(SÇ-SÇ-Y)

09.05.2016 11:34:05 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.