Öne Çıkanlar
Son Dakika

KİRALIK İŞÇİ YASASINA TEPKİ

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 14:36
KİRALIK İŞÇİ YASASINA TEPKİ
KİRALIK İŞÇİ YASASINA TEPKİ
- BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI ŞUBE BAŞKANI AHMET ARI:
- "BU YASANIN TBMM'NE GERİ GÖNDERİLMESİNİ BEKLİYORUZ"MUSTAFA YILDIRIM
ESKİŞEHİR (İHA) - DİSK üyeleri ile KESK, TMMOB temsilcileri, Kiralık İşçi Yasası olarak bilinen yasaya tepki gösterdiler.
Grup üyeleri, PTT Başmüdürlüğü önünde bir araya geldi. Yasa ile özel istihdam büroları aracılığı ile geçici iş ilişkisi kurulacağını ve işverenlerin bu bürolar aracılığı ile işçi kiralayabileceğini söyleyen grup, yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedilmesini istediklerini dile getirdi. Grup adına açıklama yapan Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Arı, "Bu yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onanması halinde hepimizin geleceği kiralık köle işçiliktir. Özellikle halk tarafından ilk seçilmiş cumhurbaşkanının işçilerin köleleştirilmesi anlamına gelen bu tasarıyı halk adına reddetmesinin görevinin gereği olduğunu belirtmek isteriz. Abdullah Gül'ün bu konuda gösterdiği hassasiyeti göstererek bu yasayı TBMM'ye geri göndermesini bekliyoruz" diye konuştu.
Milletvekillerine de çağrıda bulunan Arı, "Yasanın onaylanması halinde Anayasa'ya aykırı olduğuna inandığımız bu düzenlemelerin iptali için vicdan sahibi ve yüreği emekten yana atan milletvekillerine de Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapmaları için şimdiden çağrıda bulunuyoruz" dedi.
KİRALIK İŞÇİLİĞE İZİN VERMEYECEĞİZ
Yasanın yürürlüğe girmesi halinde DİSK olarak yapacaklarından söz eden Arı, şunları söyledi:
"Örgütlü olduğumuz iş yerlerinde geçici iş ilişkisi ile işçi çalıştırılmasına asla izin vermeyeceğiz. İşverenler ile tüm toplu iş sözleşmelerine ilişkin taslaklarımıza 'geçici iş ilişkisini' engelleyen maddeler koyacağız. Bu maddeler bizim için tartışılmaz olacak. İnsan onuruna yakışmayan kiralık işçilik uygulamasına karşı direniş bir haktır. Metal işçileri köleliğe ne ortak olacak ne de izin verecektir."
(MY-MET-Y)

09.05.2016 14:36:28 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.