Öne Çıkanlar
Son Dakika

EFSANE SANAYİCİ NACİ TOPÇUOĞLU ANILACAK

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 14:37
EFSANE SANAYİCİ NACİ TOPÇUOĞLU ANILACAK
EFSANE SANAYİCİ NACİ TOPÇUOĞLU ANILACAKGAZİANTEP (İHA) - Gaziantep ve Türk sanayisinin efsane Sanayicisi M. Naci Topçuoğlu ölümünün 8. Yılında mezarı başında anılacak.
Sanayi alanında ki inovasyon ve AR-GE'nin ilk uygulayıcıları arasında yer alan ve yaşamı birçok insan tarafından örnek alınan Naci Topçuoğlu'nun bıraktığı manevi miras genç iş adamı ve sanayiciler içinde önemli bir rehber olma özelliği taşıyor.
Gaziantep Sanayisinin gelişmesi ve kalkınması yanında, kentin birçok yönden gelişmesine önemli katkılar sağlayan M. Naci Topçuoğlu sekiz yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etmişti.
Kuruluşundan itibaren, Gülsan Holding ve Kaşmir Halı şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmış olan M. Naci Topçuoğlu, Gaziantep Sanayi Odasının kuruluşunda da büyük görev almış, kurucu üyeliği yanında 10 yıl süreyle GSO Meclis Başkanlığını başarıyla yürütmüştü. Gaziantep'in ekonomi alanında olduğu gibi sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinin zenginleşmesine de katkı sağlayan Topçuoğlu, Gaziantepspor As Başkanlığını da yapmıştı.
M. Naci Topçuoğlu, sanayi kenti olan Gaziantep'te nitelikli ara eleman sıkıntısının büyük olduğunu görmüş ve kalifiye eleman yetiştirilmesi için kendi adını taşıyan bir meslek yüksekokulu yaptırarak Gaziantep Üniversitesine bağışlamıştı. Bugün bine yakın öğrencinin eğitim Gördüğü M. Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulunda, özellikle Gaziantep Sanayisi için büyük önem taşıyan Halıcılık ve Plastik Teknolojileri Programları, İşletme Programı, Muhasebe Programı, Dış Ticaret ve Gümrük, Uluslararası Lojistik ve Pazarlama, Gıda Teknolojisi gibi birçok alanlarında eğitim verilmektedir. Merhum Naci Topçuoğlu tarafından tasarlanarak temelleri atılan ve açılışı geçtiğimiz yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen M. Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu alanında Türkiye'de bir ilki başarmış ve sanayicilerin en büyük sıkıntısı olan ara eleman ihtiyacının karşılanmasını sağlarken binlerce gencin meslek sahibi olmasını sağlamış, sağlamaya da devam etmektedir. Yaşamı boyunca nitelikli insan yetiştirilmesinde eğitimin önemini savunan ve eğitim kurumlarının geliştirilmesi yönünde birçok destek sağlayan Topçuoğlu, markaların doğduğu kent olan Gaziantep'in bu unvanını almasında markalaşmanın önemine inanan ve bu yolda önemli başarılar sağlayan isimlerden birisidir.
Bugün O'ndan geriye üç bine yakın insanın iş ve aş imkanı bulduğu Gülsan Holding bünyesindeki modern fabrikaları ve birçok insanın yararlanarak başarıya ulaştığı manevi mirası kaldı. Sekiz yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat eden M. Naci Topçuoğlu için Gaziantep Asri Mezarlıktaki mezarı başında anma töreni düzenleneceği öğrenildi.
(BRN-

09.05.2016 14:37:22 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.