Öne Çıkanlar
Son Dakika

YİĞİTBAŞI VELİ'DE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

09 Mayıs 2016 Pazartesi, 16:17
YİĞİTBAŞI VELİ'DE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
YİĞİTBAŞI VELİ'DE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI BAŞLIYORMANİSA (İHA) - Şehzadeler Belediyesi Manisa'nın manevi mimarı olan Yiğitbaşı Veli'nin türbesi ve mescidinde çevresinde düzenleme çalışması başlatıyor. Göreve gelir gelmez Mescit ve çevresi için çalışma başlattıklarını ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik "Manisa'mızın manevi mimarına yakışan kalıcı güzel bir eseri bu alanda yeniden inşaa edeceğiz ve bu bölgeyi inanç turizmine açacağız" dedi.
Şehzadeler Belediyesi Yiğitbaşı Veli mescidinde düzenleme çalışması başlatıyor. Göreve geldiği günden beri Yiğitbaşı Veli mescidi ve haziresi için çalışmalar yapan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, yapılan çalışmalarda netice almaya başladıklarını ifade etti.
Geçtiğimiz gün İzmir 2 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan gelen bir heyet ile Yiğitbaşı Veli mescidin de incelemelerde bulunan Başkan Çelik Yiğitbaşı mescidi, haziresi ve çevre düzenlemeleri ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi.
Şehzadeler Belediyesi olarak, Mescit çevresini daha güzel bir görünüme kavuşturmak için çalışmalar yapacaklarını ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Şehzadeler Belediyesi olarak göreve gelir gelmez ilk olarak Manisa'mızın manevi mimarı olan Yiğitbaşı Veli'nin türbesinin bulunduğu alanda düzenleme çalışması yapmak ve o bölgeyi daha da güzelleştirmek için çalışmalar başlatmıştık. Geçen dönemde yapılan çalışmalar nedeni ile bazı sıkıntıların yaşandığı alanı yeniden düzenlemeye açılması için İzmir 2 nolu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile yazışmalara başlamıştık. Bu süreç içerisinde mescit 'in çevresini daha da genişletmek için yan tarafından bulunan arsayı Belediye olarak kamulaştırarak hızlı bir şekilde imar çalışması da başlattık. Bugün de kurul üyeleri ile bir araya gelerek Yiğitbaşı Veli mescidi ve çevresinde incelemeler yaptık. Kurul üyelerinin yerinde yaptığı incelemeler neticesinde ilk olarak bir Sanat Tarihçisi denetiminde mescit ve hazire çevresinde temizleme ve düzenleme çalışmaları yapılacak. Kurul tarafından daha önce yapılan inşa çalışmasının durdurulması ile kötü görüntü oluşturan kolon, kiriş ve perde duvarda belediye ekiplerimizce yıkılarak o kötü görüntü ortadan kaldırılacak. Bu çalışmalar sonrasında projelerimizi hazırlayıp Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna sunacağız. Sonrasında da Manisa'mızın manevi mimarına yakışan kalıcı güzel bir eseri bu alanda yeniden inşa edeceğiz ve bu bölgeyi inanç turizmine açacağız" dedi.
(SC-Y)

09.05.2016 16:17:47 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.