Öne Çıkanlar
Son Dakika

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDEN ENGELLİ ÖĞRENCİLERE VE PERSONELE ÜCRETSİZ SERVİS İMKANI: "ERİŞİLEBİLİR ...

10 Mayıs 2016 Salı, 10:40
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDEN ENGELLİ ÖĞRENCİLERE VE PERSONELE ÜCRETSİZ SERVİS İMKANI: "ERİŞİLEBİLİR ARAÇ"
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NDEN ENGELLİ ÖĞRENCİLERE VE PERSONELE ÜCRETSİZ SERVİS İMKANI: "ERİŞİLEBİLİR ARAÇ"ESKİŞEHİR (İHA) - Anadolu Üniversitesi, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımları konusundaki sorumluluğu çerçevesinde engelli öğrencilerine ve personeline yönelik projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.
Anadolu Üniversitesi Engelli Öğrenciler Birimi tarafından hazırlanan "erişilebilir araç" projesi, 12-14 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 10. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı ile hayata geçiyor. Proje, özellikle hareket kısıtlılığı bulunan öğrenci ve personelin güvenli ve rahat bir şekilde üniversite kampüslerine erişilebilirliğini sağlamayı hedefliyor.
Proje hakkında bilgi veren Engelli Öğrenciler Birimi Müdürü Doç. Dr. Osman Tutal, üniversitede öğrenimlerini sürdüren engelli öğrencilere yönelik yürüttükleri çalışmalarda gereksinimlerin belirlenmesi ve problemlerin ortadan kaldırılması üzerine çözüm önerileri hazırladıklarını belirtti. Projenin böyle bir süreçte hareket kısıtlılığı bulunan öğrencilerin talepleri de dikkate alınarak hayata geçirildiğini belirten Tutal, engelli öğrenciler ve personelin bir plan çerçevesinde evlerinden okullarına ya da üniversite kampüsleri içinde güvenli seyahat yapabileceklerine vurgu yaptı. Doç. Dr. Tutal, "Erişilebilirlik kesintiye uğramadan sürdürülebilirse bir anlam taşımaktadır. Böyle bir hizmetin yalnızca kampüs içinde verilmesi erişilebilirliği sağlamayacağı gibi kampüs dışında sunulması da erişilebilirliği sağlamaz. Dolayısıyla, yapılacak kentsel ölçekteki seyahatlerin kesintisiz ya da engelsiz bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Erişilebilir araç projesi, gereksinim duyanlara bu hizmeti en azından evden okula kesintiye uğramadan güvenli bir şekilde sunacaktır" dedi.

"ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ENGELLİ BİREYLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAYI SÜRDÜRÜYOR"
Yükseköğrenimde eğitim gören engelli öğrencilere yönelik hizmetlerin üniversitelerin engelli öğrenci birimleri ve eşgüdüm içinde çalıştıkları diğer birimler tarafından sağlandığına değinen Doç. Dr. Osman Tutal, kendilerinin de bu bilinçten ve sorumluluktan hareketle engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek, eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacıyla projeler geliştirdiklerini kaydetti. "Erişilebilir araç" projesinin de özellikle hareket kısıtlılığı yaşayan öğrencilerin ya da personelin erişilebilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak ortaya çıkan önemli bir hizmet olduğuna dikkat çeken Tutal, bu tür hizmetlerin gelecekte kimi zaman taleplere bağlı olarak kimi zaman da kapasite ya da olanakların artırımı yoluyla farklı şekillerde sunulabileceğini dile getirdi.
Engelli Öğrenciler Birimi olarak özellikle öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca sorunların çözümünde ve gereksinimlerinin karşılanması sürecinde üniversite bünyesindeki diğer birimlerle de ortak çalışmalar yürüttüklerine değinen Doç. Dr. Osman Tutal, son olarak engelli bireylerin kent genelinde erişilebilirliğinin sağlanabilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:
"Erişilebilir araç projesi ile şüphesiz üniversite yerleşkelerine erişilebilirlik ya da yerleşke içi erişilebilirlik sağlanmış olacaktır. Erişilebilirlik kentsel ölçekte ele alındığında ise, yol, kaldırım, açık ve yeşil alanlardan toplu taşım sistemlerine, sağlık, sosyo-kültürel ve spor hizmetlerinden idari ve ticari yapıların erişilebilirliğine kadar zincirleme bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden, bu yapının erişilebilirliğinin bütüncül olarak planlanması zorunludur."
(KÇ-MET-Y)

10.05.2016 10:40:02 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.