Öne Çıkanlar
Son Dakika

SAMSUN'DA "ENGELLİLER HAFTASI" ETKİNLİĞİ

10 Mayıs 2016 Salı, 12:10
SAMSUN'DA "ENGELLİLER HAFTASI" ETKİNLİĞİ
SAMSUN'DA "ENGELLİLER HAFTASI" ETKİNLİĞİ
- AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ TEKİN BALCI:
- "TOPLUM İÇERİSİNDE VAR OLAN ENGELLİLER İLE İLGİLİ ONLARIN SORUNLARININ EN AZA İNDİRİLMESİ, TOPLUMSAL HAYATA KATILIM VE KATKILARININ SAĞLANMASI AMACIYLA SOMUT ADIMLAR ATMAMIZ GEREKİYOR"GÖKHAN İÇKİLLİ
SAMSUN (İHA) - Samsun'da 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.
Etkinlik ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün, Karadeniz Engelliler Federasyonu'nun, Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Samsun Şube Başkanlığı'nın, Samsun Engelli Kadınlar Derneği'nin, 6 Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi'nin, Medikal Park Samsun Engelli Gücü Gençlik ve Spor Kulübü'nün, Bedensel Engelliler Spor Kulübü ve Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneği'nin anıta çelenk sunumuyla başladı.
Daha sonra engelli sivil toplum kuruluşları ardına konuşan Karadeniz Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Davut Gökmen, "Engellilik tüm insanlığın ortak sorunu olduğundan, engelliler haftası sadece ülkemizde değil, Birleşmiş Milletler'e üye yaklaşık 192 ülkede aynı tarihlerde kutlanmaktadır. Anayasamızca ve 5378 sayılı Engelli Kanunu ile diğer kanunlarımız tarafından devletimizce verilen haklarımızdan özellikle erişebilirlik ve ulaşabilirlik hakkımızın yerel yönetimler ve kurumlarca hayata geçirilmediğini veya göstermelik uygulamaların yapıldığını üzülerek görmekteyiz ve bizzat yaşamaktayız. Bir de, engellilik konusunda 'acıma duygulu' bakmaktan ziyade 'hak temelli' olarak yaklaşılmasını istiyoruz. Yapılanların da günü kurtarmak veya kanun gereği verilecek cezalardan kurtulmak amacı yerine 'bir gün herkese gerekli olabilecek düşünülerek' kalıcı olarak yapılmasının daha yararlı olacağını düşünüyoruz" dedi.
Herkesin birer engelli adayı olduğunu ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, "Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında engellilikle ilgili gerek ülkemizde gerekse bütün dünyada var olan sorunları ortaya koymak, farkındalığı arttırmak amacıyla bir takım etkinlikler düzenlenmektedir. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda il bazında kurduğumuz komisyon ile ilgili Samsun Valiliğimiz koordinesinde kamu kurum ve kuruluşları, engelli sivil toplum dernekleri ile birlikte etkinlikleri bir çatı altında toparladık. Buradaki amacımız, engelli sivil toplum kuruluşlarının yapmış oldukları etkinlikleri diğer kuruluşların ve derneklerinde katılımlarının en üst düzeyde gerçekleşmesini sağlamaktı. Bakanlık olarak temel prensibimiz engellilik ile ilgili var olan sorunları ortadan kaldırmaktır. Hepimiz bir engelli adayıyız. Bunun farkında olarak toplum içerisinde var olan engelliler ile ilgili onların sorunlarının en aza indirilmesi, toplumsal hayata katılım ve katkılarının sağlanması amacıyla somut adımlar atmamız gerekiyor" diye konuştu.
(GKH-SLH-Y)

10.05.2016 12:10:51 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.