Öne Çıkanlar
Son Dakika

AZİANTEP'TE 112 AMBULANSLARINA FERMUAR TATBİKATI

10 Mayıs 2016 Salı, 12:34
AZİANTEP'TE 112 AMBULANSLARINA FERMUAR TATBİKATI
GAZİANTEP'TE 112 AMBULANSLARINA FERMUAR TATBİKATI
- GAZİANTEP İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN "AMBULANSA YOL VER, YAŞAMA YOL VER'' KAMPANYASI ÇERÇEVESİNDE UYGULAMAYA BAŞLAYAN FERMUAR TATBİKATINDA SÜRÜCÜLER AMBULANS ŞOFÖRLERİNE ZOR ANLAR YAŞATTI

(FOTOĞRAFLI - GÖRÜNTÜLÜ)

HABER : MEHMET BULUT - ORHAN ERKILIÇ
KAMERA : MEHMET BULUT - ORHAN ERKILIÇ
GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep'te 'Yaşama Yol Ver' kampanyası adı altında, 112 ambulanslarının hastanelere daha hızlı ve rahat ulaşması için tatbikat yapıldı.
Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı'nın da yerinde incelediği tatbikatta, 112 ambulansları, 25 Aralık Devlet Hastanesi Kavşağından başlayarak trafikteki sürücülere "ambulansa yol ver, yaşama yol ver, sağa ve sola doğru açılın'' şeklinde anonslar yapıldı.
Trafikteki sürücülerin ambulanslara 'Fermuar Sistemi' şeklinde sağa ve sola açılarak yol vermesi için başlatılan kampanya hakkında konuşan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, "Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tüm bu hizmetleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 çağrı merkezine yapılan gereksiz çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi ya da bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, gibi nedenler, maalesef ki ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır'' dedi.
Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde mutlaka yol verilmesinin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, "Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. Bu nedenle bugün burada Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen "Yaşama Yol Ver" projesi ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında trafikte ambulansa yol vermek için yapılması gereken fermuar yöntemini uygulamalı olarak gerçekleştirerek farkındalık oluşturmak adına buradayız'' şeklinde konuştu.
TRAFİKTE AMBULANS SİREN SESİ DUYULDUĞUNDA NE YAPILMALI?
Trafikteki sürücülerin ambulans sesi duyduklarında ne yapılması konusuna değinen İl Sağlık Müdürü Yazı, konuşmasının devamında "Öncelikle sakin olup ambulansın hangi yönden geldiğini anlamaya çalışmalıyız. Ardından yavaşlamalı kesinlikle paniğe kapılıp ani fren yapmamalıyız. Eğer mümkünse aracımızı yolun kenarına çekmeli, kavşakta isek yola çıkmadan ambulansın geçmesini beklemeliyiz. Yol açmak için şerit değiştirmek gerekirse mutlaka kurallara uyulmalı, sinyal kullanmalıyız. Ambulans güvenle geçtikten sonra yolumuza kurallara uyarak devam etmeliyiz, ambulansın peşinde sürat yapmamalı ve uygun fren mesafesi bırakmalıyız. Ama kurallardan daha önemli bir şey var ki insan hayatı için zamanla yarışıldığıdır. Onun için Ambulansa Yol Veriyorum, Hayat Kurtarıyorum sloganı ile hep birlikte farkındalık oluşturuyoruz. Vatandaşlarımızdan da hayat kurtarmak için bu konuda duyarlılık bekliyoruz''diye konuştu.
(OE-BRN-Y)

10.05.2016 12:34:22 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.