Öne Çıkanlar
Son Dakika

MERZİFON MYO'DAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

10 Mayıs 2016 Salı, 13:51
MERZİFON MYO'DAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ
MERZİFON MYO'DAN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİMURAT ÇELİK A.
AMASYA (İHA) - Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu(MYO) tarafından 'İş Sağlığı ve Güvenliği' konulu seminer düzenlendi.
Akif Gülle Kültür Merkezi'nde organize edilen seminere Merzifon MYO Müdürü Doç. Dr. Asım Çoban, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü İlyas Aktaş, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Hasbi Altuntaş, akademik personel ve öğrenciler katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Merzifon MYO Müdürü Doç. Dr. Asım Çoban, iş kazalarının "kazadır" deyip geçilmemesi gerektiğine dikkat çekti. İş yerinde, çalışma ortamında çalışan bir kişinin başına birçok olay gelebileceğini ifade eden Çoban, gerekli tedbirler ve uygun ortam oluşturulduğu sürece iş kazalarının yüzde 98 önlenebileceği söyledi.
"Toplum olarak genelde teslimiyetçiyiz. Fakat insan ilk önce önlemini almalıdır" diye konuşan Çoban, şöyle devam etti: "Kainatın sınırlı imkanlarını en verimli bir şekilde değerlendirmek şartıyla sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak için insanoğlu yeryüzünde var olduğu günden itibaren hep üst düzeyde çaba sarf eden varlık durumundadır. Bu üretim sürecinde ne yazık ki zaman zaman istenilmeyen kazalar yaşanabiliyor. Toplum olarak genelde teslimiyetçiyiz. Kaderci bir yaklaşımımız var. Fakat insan ilk önce önlemini almalıdır. Anadolu insanının deyimiyle 'Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah'a ısmarla.' Güvenliğimizi alalım, daha sonra tevekkül edelim. Biz tüm zamanlarda önlem almadan güvenlik anlamında her türlü teknik bilgileri ortaya koymadan üretime başlarız. Muhtemel bir kazada da 'kader' deriz ve hadiseyi kapatma yoluna giderdik. Son dönemde gelişmiş memleketlerde mevcut olan iş güvenliğine ilişkin zorunlu önlemlerin gerçekleştirilmesi için hükümetimiz geç kalmış olmakla beraber yerinde aldığı kararla, gerçekleştirdiği yasal düzenlemeyle işletme, kurum ve kuruluşlarımızda ister sanayi isterse de hizmet sektörlerinde olsun üretim gerçekleştirilen alanlarda iş güvenli için gereken önlemlerin alınması, yasal çerçevede de denetlenmesi zorunluluğu başladı. Seminerimizde iş sağlığı ve güvenliği anlatıldı. Emeği geçen personelime ve öğrencilerime teşekkür ediyorum."
Seminerde daha sonra MYO İş Sağlığı ve İş Güvenliği Bölümü 2. sınıf öğrencileri tarafından iş güvenliğinin kuralları, korunma politikaları slayt gösterisi eşliğinde katılımcılara anlatıldı.
(MÇ-SLH-Y)

10.05.2016 13:51:20 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.