Öne Çıkanlar
Son Dakika

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden uyarı

06 Eylül 2016 Salı, 10:31
Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden uyarı

(Fotoğraflı)

IĞDIR (İHA) - Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kurban Bayramı'nda çevre kirliliğinin önlenmesi için uyarılarda bulundu.
Açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, bayram sevincini yaşarken çevresel kirlilik oluşturmamaya özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Gençtürk, "İlgili kuruluşlarca belirlenen kurban kesim yerleri dışında, sokak araları ve bina önlerinde kurban satışı yapılmamalı ve kurban kesilmemelidir. Şahısların kendilerine ait yerlerde yapacakları kesimlerde, kesim yerinde zemin sızdırmazlığı sağlamalı, beton malzemeli zeminler seçilmelidir" dedi.
Kurban kesimlerinden kaynaklanan atıklar ve kan, herhangi bir su kaynağına boşaltılmaması konusunda uyaran belirten Gençtürk, "Kurban kesiminden çıkan işkembe ve hayvan dışkıları gibi atıklar, yine sızdırmaz torbalarda toplanarak uzaklaştırılmalıdır. Usulüne uygun olarak yüzülen kurban derilerinin taşınması kan sızmayacak şekilde yapılmalı, usulüne uygun olarak tuzlanmalı ve yetkili kurum ve kuruluşlara teslim edilmelidir. Kurban kesim yerleri, kan izi kalmayacak şekilde temizlenmeli, gerekli olduğunda kireçlenmelidir" şeklinde konuştu.
Gençtürk, kurallara uymayarak çevreyi kirletenlere yönelik cezai işlem yapılacağını da sözlerine ekledi.
(BM-MSA-Y)

06.09.2016 10:31:56 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.