Öne Çıkanlar
Son Dakika

Aksaray'da kurbanda küçükbaş hayvan tercih edildi

21 Eylül 2016 Çarşamba, 13:55
Aksaray'da kurbanda küçükbaş hayvan tercih edildi
- Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da vatandaşlar bu yıl kurbanlık olarak küçükbaş hayvan tercih etti

(Fotoğraflı)

Yasin Can
AKSARAY (İHA) - Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da vatandaşlar bu yıl kurbanlık olarak küçükbaş hayvan tercih etti.
Küçükbaş hayvancılığın gelişmesi açısından son derece önemli olan küçükbaş hayvan satışları bu yıl üreticisinin yüzünü güldürdü. Geçmiş yıllarda kurban döneminde çok ilgi görmeyen küçükbaş hayvanlar, son 2 yıldır Aksaray'da ve Türkiye genelinde yoğun bir ilgiyle karşı karşıya.
Küçükbaş hayvan satışlarının sektörün gelişmesinde çok önemli bir nokta olduğunu belirten Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, "Bu yıl Kurban Bayramı'nda küçükbaş hayvana oldukça fazla bir talep oldu. Hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Zaten ilimizde geçen yıldan başlayan küçükbaş hayvana teveccüh vardı. Küçükbaş hayvancılıkta en önemli nokta adaklık ve kurbanlık noktası. Eğer biz ülkemizde, ilimizde küçükbaş hayvanları kurbanlık ve adaklık olarak değerlendiremezsek ciddi anlamda sorun yaşıyoruz. 2 yıldır da hemşehrilerimiz sağ olsunlar bu noktada küçükbaş hayvan tercih ediyorlar. Küçükbaş hayvan satışlarımız oldukça yoğun ve istediğimiz seviyeye ulaştı. Bu yıl itibari ile hayvan fiyatları üreticinin istediği noktalardaydı. Hayvanlar 400-500 TL arasında satılıyordu. Kurbanda da bu fiyatlar 600-700-800 TL ile bin TL arasında değişti. Hayvanların yaşına, kilosuna göre değişti. Elimizdeki kurbanlıkların yüzde 90'ını satmış bulunuyoruz. Özellikle İskenderun, Dörtyol, Hatay, Mersin bölgesine yoğun olarak küçükbaş hayvan ihracatı oldu. Ankara'nın ve İstanbul'un belli yerlerine, hayvan pazarına yoğun olarak hayvan ihracatımız oldu. Çünkü Aksaray küçükbaş hayvancılıkta üretim merkezi. Sadece kendi ürettiğimizi kendimiz tüketmekle bu iş olmuyor. Bu sene satışlarımız oldukça iyi. Bütün işletmelerde kurbanlık hayvanlarımız satıldı. Satılmayan hayvanlarda zaten kurbanlık vasfını taşımayan hayvanlar" dedi.
(YC-AH-Y)

21.09.2016 13:55:16 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.