Uşak Üniversitesi pilot üniversite çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor

(Fotoğraflı)

Ertunç Öztürk
UŞAK (İHA) - Rektör Prof. Dr. Sait Çelik Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) ve Kalkınma Bakanlığında gerçekleşen Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesine Seçilen 5 Pilot Üniversite toplantısına katıldı.
Bu çerçevede öncelikle Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi" kapsamında belirlenen 5 üniversitenin rektörleri ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında bir araya geldi.
Toplantı hakkında bilgi veren Rektör Çelik, toplantıda, YÖK Başkanı Saraç'a projeye seçilen pilot üniversitelerin rektörleri tarafından, bugüne kadar proje kapsamında gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar ve gelinen son durum hakkında bilgi verildiğini söyledi.
YÖK'teki toplantının ardından Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ı makamında ziyaret ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Sait Çelik "YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç'ın başkanlığında Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ı ziyaret ettik. Sayın Bakanımız Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesine Seçilen 5 üniversitenin, bölgesel anlamda ihtisaslaşması halinde projenin, sadece Türkiye için değil, dünyanın birçok ülkesi için örnek olacak bir yapıya dönüşebileceğine dikkati çektiler. Bu süreçte daha fazla kalite ve uzmanlaşmayı hedeflemeleri gerektiğini vurguladılar. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan, kaliteye odaklanmamız gerektiğini ve üniversitenin konumunu nasıl daha fazla yükseltebiliriz anlayışı içinde olunması gerektiğini söyleyerek Kalkınma Bakanlığında ve YÖK'te bu kararlılığın olacağını, biz üniversite üst yönetimlerinde bu kararlılığın olduğunu ama alt kadrolarınızda da bu kararlılığın olması gerektiğinin altını çizdi. YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç ise projenin Türkiye'nin kalkınması için çok önemli olduğunu söyledi. Kalkınma Bakanlığının üniversitelere sağladığı desteğin, takdiri hak ettiğini belirten Saraç, seçilen üniversitelerin rektörlerinin gayretleri, bakanlığın planlaması ve YÖK'ün koordinasyonunda projenin çok olumlu sonuçlar vermesini beklediklerini kaydetti."
Uşak Üniversitesi'nin eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetleriyle birlikte Bölgesel Kalkınma Odaklı Çalışma Vizyonu ile hareket eden bir üniversite olduğunun altını çizen Rektör Çelik " Uşak Üniversitesi olarak uzun süreden beri beşeri ve fiziki alt yapımızı bölgesel kalkınma odaklı hazırladık. Haziran 2015'de YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç'ın böyle özgün bir proje üzerinde çalışmaya başladığını öğrenince biz de hazırlıklarımızı yoğunlaştırdık. Sonuçta Cumhurbaşkanımızın beyanı ile deri, tekstil ve seramik alanında pilot üniversite seçildik. Üniversitemizin bütün birimleri ve Uşak'taki sektörler bu alanlarda işbirliği yaparak sinerji oluşturacağız. Uşak olarak deri, tekstil ve seramik alanlarında daha kaliteli malzemeler üretmek ve özgün tasarımlar elde etmek için çalışacağız. Hedefimiz ülkemizin ve dünya üniversiteleri içinde deri, tekstil ve seramik malzemeleri araştırmalarında ve tasarımında, Uşak Üniversitesi'nin en önde gelen üniversiteler arasına girmesini sağlamak ve Uşak'taki sektörlerin rekabet gücünü arttırmak olacaktır. Bu alanlarda çalışan ülkemizin hocalarını da bu projeye katkı vermeye davet ediyorum. Bu vesile ile projenin mutfağında yoğun emek harcayan YÖK Başkan Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal'a teşekkür ediyorum. Projenin fikir mimarı YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç'a ve bu projeyi benimseyerek ve başarısına inanarak fon desteği veren Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'a şükranlarımı sunarım."dedi.
(EÖ-MB-Y)

18.11.2016 17:35:27 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Uşak haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Uşak Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.