Son Dakika

Beyşehir Belediyesi'nden yeni kültür hizmeti

30 Kasım 2016 Çarşamba, 14:08
Beyşehir Belediyesi'nden yeni kültür hizmeti

(Fotoğraflı)

KONYA (İHA) - Konya'nın Beyşehir İlçe Belediyesi, ilçenin tanıtımına yönelik kültür hizmeti yayınlarına yenilerini ekliyor.
Beyşehir Belediyesi'nin Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından da desteklenen "Beyşehir, turizmle canlanıyor" projesi kapsamında hazırlanan 96 sayfadan oluşan "Tarih ve Kültür Mirası Beyşehir" isimli kitap ve tanıtım katalogunda Beyşehir'i her yönüyle tanıtan fotoğraf, görsel ve bilgilere yer veriliyor. İlçenin bulunduğu konum, iklim yapısının yanı sıra tarihi Eşrefoğlu Camisi, Eşrefoğlu Hamamı, bedesten, İsmail Ağa Medresesi, Demirli Mescid, eski hükümet konağı, kale kapısı, Taşköprü, Kubadabad Sarayı, Kızkalesi ve adası, Bayındır Camisi, Bada Köprüsü, Eflatunpınar Hitit Anıtı, Fasıllar Anıtları, Herakles Lahti, Beyşehir Gölü ve adaları, Beyşehir'de günbatımı, Karagöl, Karaburun Plajı, Leylekler Vadisi gibi tarihi ve doğal güzelliklere anılan kitapta yer veriliyor. Bunların yanı sıra, Derebucak mağaraları, yörenin endemik bitkisi ve canlıları, Beyşehir ekonomisi, balıkçılık faaliyetleri, avcılık, dağcılık, bisiklet ve foto safarisi, doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, off-road, yamaç paraşütü, göl turizmi ve teknecilik, su sporları, Beyşehir mutfağı, lezzet duraklarının yanı sıra Beyşehir'deki konaklama merkezleri de kitapta ayrıntılı olarak anlatılıyor.
Belediye Başkanı Murat Özaltun yaptığı açıklamada, Beyşehir Belediyesi'nin kültür hizmetleri kapsamında hazırlanan yeni kitap ve katalog çalışmasının tamamlandığını söyledi. Beyşehir Belediyesi olarak ilçeyi başta doğal güzellikleri, kültürel ve tarihi potansiyeli olmak üzere her yönüyle tanıtabilmek için çalışmalara hız verdiklerini belirten Özaltun, yeni kültür hizmetinin Beyşehir'in tanıtımına önemli katkılar sunacağını umduklarını kaydetti.
Kitabın ön sözünde, tarih, kültür ve eşsiz doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı Beyşehir'in, bu özelliklerini günümüze kadar devam ettirebilmiş dünyanın sayılı şehirlerinden birisi olduğunu vurguladıklarını belirten Özaltun, 8 bin yıllık geçmişindeki birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçenin, köklü geçmişinden miras kalan tarihi yapılarıyla, muhteşem doğal güzellikleriyle ve zengin kültürüyle ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu anlattıklarını söyledi. Özaltun, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın Beyşehir için söylediği; 'Cennet ya burasıdır, ya da buranın altındadır' sözüne vurgu yaparak Anadolu'nun ortasında saklı kalmış bir cennet olan Beyşehir'in eşsiz güzelliklerine tanıklık etmeyi ve her köşesinde yaşamın gerçek güzelliklerini keşfetmeyi isteyenleri söz konusu kitap aracılığıyla saklı cennet Beyşehir'e davet ettiklerini de sözlerine ekledi.
(ARÖ-AH-Y)

30.11.2016 14:10:37 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Konya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Konya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.