Son Dakika
02 Aralık 2016 Cuma, 10:49 | Güncelleme:
Akdemir'den 3 aralık engelliler günü açıklaması
Akdemir'den 3 aralık engelliler günü açıklaması
- Akdemir; 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimine karşı engellilerde sokakları boş bırakmadı
- Engelliler Senenin Bir Günü Değil Her Günü Hatırlanmalı

(Fotoğraflı)

Serdar Adıyaman
BİTLİS (İHA) - Ahlat Engelliler İle El Ele Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Neslihan Akdemir, engellilerinde bu toplumun bir ferdi olarak benimsenerek senede bir gün değil her gün hatırlanarak, sosyal hayatta aktif olarak yerlerini almalarının sağlanması gerektiğini belirtti.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle mesaj yayınlayan Ahlat Engelliler İle El Ele Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Neslihan Akdemir, "Sosyal hayatta engellilere sağlanan imkan ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber, insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır" dedi.
Engellilerin senenin 1 günü değil, 365 günü hatırlanması gerektiğini vurgulayan Akdemir; "Toplumdan isteğimiz, yetiştirdikleri nesillere engellilerin varlıklarının olduğunu bildirmelerini istiyoruz. Hayatta engelli başlanabileceği gibi, sonradan da engelli olunabileceğini bilmelerini istiyoruz. Toplumdan isteğimiz empati kurarak, engellilerinde bu hayatın bir parçası olduğunun benimsemeleridir. Engelli vatandaşlarımızın herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğini görmezden gelmeden, farklı gereksinimlerinin olması, eksik ya da kusurlu olarak görülmeden sosyal hayatta aktif olarak yerlerini almalarını sağlamalıyız. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Bu yönde atılacak her adım, engellilerimizin yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.
"Amacımız 'bilinçli aile, engelsiz toplum' oluşturmak"
Ahlat'taki engellileri de sosyal hayata katmak, toplumda bir farkındalık etkisi oluşturmak, ve toplumun pozitif bir yaklaşımla engellileri sahiplenmelerini sağlamak amacıyla dernek kurduklarını belirten Akdemir, "Derneğimizle birlikte ilçemizdeki engellilerinde toplumda yerlerinin olduklarını konusunda farkındalık olması için elimizden geleni yaptık. Bizim amacımız 'Bilinçli aile, engelsiz toplum' oluşturmak ve insanlarımızı bilinçlendirerek engellilerin varlıklarını kabul ettirmek. Zaten engellilerimiz hayatın zorluklarıyla karşı karşıya. Engellilerimizin haklarının savunmaları için öncelikle onların toplum tarafından kabullenilmesi lazım. Biz engelli aileleri olarak bunlarla alakalı problemler yaşıyoruz. Derneğimizin en büyük amaçlarından biri engellilerimizi bu toplumda kabullendirmek. Yani engellilerimizi daha çok toplum içine çıkararak, sosyalleşmelerini sağlayarak topluma kazandırmak.? Biz fiziksel engelli kendi çocuğumuzun da eğitim hakkının olduğunu düşünerek okula başlattık ve birinci sınıftayken okula götürüp getirilmesini biz sağladık. Geçen yıl ve bu yıl ise evde eğitim aldırıyoruz. Şuan çocuğum 4'ncü sınıf öğrencisi. Çünkü çocuğum eğitim alması adına, bilgi sahibi olması adına, sosyalleşmesi adına ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyorum. Yani diğer çocuklardan bir farkının olmadığını insanlarımıza ve topluma kanıtlamak istiyorum. Kızılay ile yaptığımız işbirliği ile geçen yıl Ahlat'ta yürüme engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye dağıtımında bulunduk. Ayrıca dernek olarak yürüme engelli engellilerimize tekerlekli sandalye ve koltuk değneği bağışlarında bulunduk. Engellilerin toplumla sosyalleşmesi yönünde bazı kurumlarla ortak çalışmalar yürütüyoruz ve yürütmeye devam edeceğiz. Tek gayemiz engellilerimizin sosyal hayata katılımlarını sağlamak. Bu konuda tüm toplumumuzdan destek ve duyarlılık bekliyoruz" dedi.
"Engellilerde 15 temmuzda sokakları boş bırakmadı"
15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimine karşı engellilerinde sokakları boş bırakmadığının altını çizen Akdemir; "Engelliler toplumun çok önemli vatan bekçileri olduklarını 15 Temmuz günü de kanıtlamıştır. Zira demokrasimize sahip çıkmak adına bizlerde sokakları boş bırakmadık. Aslında bunun için Engelli olmanın da 'Engel' olmadığını, vatanı, bayrağı sevmek için mangal gibi bir yüreğin olmasının yeterli olduğunu tüm engelliler olarak herkese gösterdik" diye konuştu.
(SAD-ŞAK-Y)

02.12.2016 10:50:57 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bitlis haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bitlis Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.