Son Dakika
02 Aralık 2016 Cuma, 10:58 | Güncelleme:
İzmit Belediyesi Kaynarca köyünde süt verimi eğitimi verdi
İzmit Belediyesi Kaynarca köyünde süt verimi eğitimi verdi

(Fotoğraflı)

Kaan Kızıl
KOCAELİ (İHA) - İzmit Belediye Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından köylerde verilen bilinçlendirme eğitimleri Kaynarca köyü ile devam etti.
İzmit Belediyesi'nin köylerde verilen bilinçlendirme eğitimleri devam ediyor. Şimdiye kadar 41 köyde düzenlenen eğitimlerin 42.'si Kaynarca köyünde verildi. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü'nden Veteriner Hekim Cihan Altıntaş tarafından verilen süt ineklerinin beslenmesi konulu eğitimi köylüler büyük bir ilgiyle takip ettiler.
Veteriner Hekim Cihan Altıntaş süt ineklerinde beslenmenin hayvan sağlığı, halk sağlığı ve ürün verimliliği açısından çok önemli olduğunu belirterek, "İneklerde süt verimi 4 farklı dönem de incelenmektedir. Her dönem içerisinde süt verimi farklılıklar göstermekle birlikte ineklerde yaşam payı artı verim payı olarak düzenlenen beslenme programları farklı şekilde planlanmaktadır. Birinci süt alımı döneminde artan süt miktarıyla orantılı olarak enerji, protein ve diğer besin parametrelerine olan ihtiyaç artmaktadır. Bu dönem içerisinde inek ağırlık kaybetmesi ve günlük yarım kilo canlı ağırlık kaybı normal kabul edilmektedir" dedi.
İkinci süt alımı döneminde ise verim en yüksek seviyede olduğunu ve bu dönemin en doğru şekilde geçirilmesi gerektiğini anlatan Altıntaş, "Bu dönem için düzenlenecek doğru bir beslenme programıyla inek, kapasitesinin en yüksek verim seviyesine ulaşmakta ve dönem olabildiğince uzun tutulmaktadır. Üçüncü süt alımı dönemine gelindiğinde ise verim azalarak ilerlemekte, beslenmenin verim payı azalmakta ancak doğru bir beslenme programıyla birinci dönemde kaybedilen canlı ağırlık geri kazanılabilmektedir. Dördüncü dönem ise kuru dönem olarak adlandırılmaktadır. Hem doğuma hazırlık hem de doğacak buzağının beslenme ihtiyacı için süt alımı yapılmamakta, yalnızca ineğin yaşam payı gözetilerek beslenme programı düzenlenmektedir" şeklinde konuştu.
Köylüler, eğitim için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.
(KK-İÇ)

02.12.2016 10:58:34 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kocaeli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kocaeli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.