Son Dakika
17 Şubat 2017 Cuma, 13:45 | Güncelleme:
Urla'da tarihi köprüler yenileniyor
Urla'da tarihi köprüler yenileniyor

(Fotoğraflı)

İZMİR (İHA) - İzmir'in Urla ilçesindeki Özbek Mahallesi, iki tarihi taş köprü için yenileme çalışmaları başlıyor.
Urla Kaymakamlığı, ilçeye bağlı Özbek Mahallesindeki iki tarihi taş köprü için yapılacak yenileme çalışmalarıyla bir açıklama yaptı. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğünce projenin ihalesinin yapıldığı belirtilirken, ihaleyi kazanan firmayla da sözleşmenin imzalandığı ifade edildi.
Tarihi Özbek köprüleri hakkında Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de bir açıklama yaptı. Demiryürek, "Ortalama 15 metre uzunluğunda, tek gözlü, aynı malzeme ve yapım özelliklerine sahip köprülerin kemer alın sırasında kesme taş, kemer iç yüzeylerinde moloz taş ve döşemesinde dere taşı olarak inşa edilmiş. Özbek 1 köprüsü 3 metre 20 santim eninde, ondan yaklaşık 150 metre mesafedeki Özbek 2 köprüsü ise 2 metre 80 santim enindedir" dedi. Kaymakam Demiryürek, "Yapısal olarak yıkım tehlikesi bulunmayan köprülerde zaman ve iklim şartlarına bağlı olarak hasarlar meydana gelmiş. Köprüler, dere yatağının alüvyon ile dolması sonucu, gömük halde. Yapılacak olan restorasyon çalışmaları ile Osmanlı Döneminden beri Özbek halkının ticari ve sosyal yaşantısında önemli roller üstlenen köprüleri gelecek kuşaklarımıza sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Bu nedenle mutluyum" şeklinde konuştu.
(ÇAK-HG-Y)

17.02.2017 13:50:59 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.