Son Dakika

Başkan Uysal, Türk Kadınları Konseyi üyeleriyle buluştu

21 Mart 2017 Salı, 11:28
Başkan Uysal, Türk Kadınları Konseyi üyeleriyle buluştu
Başkan Uysal, Türk Kadınları Konseyi üyeleriyle buluştu

(Fotoğraflı)

ANTALYA (İHA) - Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, Türk Kadınları Konseyi Antalya Şube üyeleriyle buluştuğu kahvaltıda kadına yönelik şiddete, çocuk gelinlere "Hayır" demek, kadın istihdamını geliştirmek için hayata geçirdikleri projelerde tek amacın kadının toplumsal konumunu güçlendirmek olduğunu söyledi.
Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, Türk Kadınları Konseyi Antalya Şube Başkanı Tülay Ersoy ve üyeleriyle Adalya Vakfı Engelsiz Kafe'de düzenlenen kahvaltıda buluştu. Başkan Uysal, kahvaltıda kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadın istihdamının gelişmesine destek amacının taşıyan derneğin çalışmaları hakkında bilgi aldı, Muratpaşa Belediyesi'nin çalışmalarını dernek üyeleriyle paylaştı.

Mücadelenin parçasıyız
Muratpaşa Belediyesi bünyesinde, önemli bir gönüllü katılımına sahip kadına yönelik şiddete "Hayır" demek için oluşturulan Alyazma Grubu'nun çalışmalarıyla Muratpaşa Belediyesi'nin Antalya'da kadın mücadelesinin önemli bir bileşeni haline geldiğini söyledi.

Mor makas projesi
Alyazma Grubu aracılığıyla Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası işbirliğinde "Mor Makas" projesinin saha çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Uysal, "Bu proje 600 kuaförle birlikte uygulanıyor. Amacımız, kuaförlerimizi kadına yönelik şiddet konusunda bilinçlendirip karşılaştıkları şiddet mağduru kadınların buna karşı neler yapabileceklerini anlatmalarını sağlamak. Bunun için de; onlardan şiddettin neden olduğu morlukları makyajla kapatmamalarını, çocuk gelinlere gelin saçı yapmamalarını istiyoruz."

Amacımız kadını güçlendirmek
Mor Makas Projesi tamamlandığında Muratpaşa Belediyesi'nin bugün bir olan 'Kadın Danışma Merkezi'nin sayısının 600'e çıkmış olacağını belirten Başkan Uysal, bu projeyle birlikte Zeytinköy ve bölgesinde kadın emeğini değerlendirmek üzere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kadın Girişimciler Kurulu ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği'yle bir çalışmayı da sürdürdüklerini söyledi.
Bu projenin kadın emeğinin yoğun olduğu ancak sadece yılbaşı çelengi üretmekle sınırlı bir ev ekonomisini çeşitlendirmek üzerine kurgulandığını aktaran Başkan Uysal, "Burada ve diğer çalışmalarımızda olduğu gibi temel amacımız kadının toplumsal konumunu güçlendirmek. Farklı tasarımların öğretildiği kurslarımız Gebizli Mahallesi'ndeki merkezimizde devam ediyor. ATSO Kadın Girişimciler Kurulu da bir ürünün nasıl pazarlanacağına ilişkin kurslar verecek, turizm sezonunda otellerde stantlar açılacak. Böylece bir eğitim süreci tasarım, imalat, pazara ulaşım ve pazarlama gibi tüm ayaklarıyla tamamlanacak" diye konuştu.
(SÇ-SÇ-Y)

21.03.2017 11:35:22 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.