Öne Çıkanlar
Son Dakika

21 Eylül Dünya Alzaymır Günü

21 Eylül 2016 Çarşamba, 11:58

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türkiye'nin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzaymır hastalığının en önemli sağlık sorunu olacağının düşünüldüğünü bildirdi.

Halk Sağlığı Müdürlüğünden, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Alzaymır hastalığının, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı olduğu ifade edildi.

Alzaymır hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu ve 65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzaymır hastalığının en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir. Alzaymır hastalığının belirtileri, zihinsel bozukluklar, genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır, öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, i̇lgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme, depresyon. Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Alzaymır hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.