Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

2018 yılının ilk halka arzı olacak Trabzon Limanı için talep toplama bugün ve yarın yapılacak. Borsa İstanbul’un ilk liman şirketi olacak şirketin yüzde 30’u halka açılacak. Birim fiyatı 15.50 lira olan halka arzın büyüklüğü 97.7 milyon lira olacak. Tamamı yurtiçinde gerçekleştirilecek halka arzda payların yüzde 90’ı bireysel yatırımcılara, yüzde 10’u ise kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

10 GÜN BOYUNCA DESTEK ALIMI

Şirket ortakları tarafından sağlanacak ve halka arz büyüklüğünün üçte ikisine karşılık gelen 65.1 milyon TL azami kaynak kullanılarak, 10 işlem günü boyunca her gün Deniz Yatırım aracılığı ile halka arz fiyatından 420 bin adet günlük alım emri girilecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre, halka arzdan aldığı payları, ilk işlem gününden itibaren 1 ay boyunca elinde tutan yatırımcılara yüzde 2 oranında bonus pay verilecek. Deniz Yatırım tarafından küçük tasarrufları ödüllendirmek amacıyla halka arza 50 adet ve üzerinde başvurarak pay almaya hak kazanan bireysel yatırımcılara 1 adet bedelsiz pay verilecek.

Deniz Yatırım liderliğindeki konsorsiyumda, Gedik Yatırım, A1 Capital, Ahlatcı Yatırım, Alan Yatırım, Anadolu Yatırım, Ata Yatırım, Bizim Menkul, Finans Yatırım, Garanti Yatırım, Global Menkul, Halk Yatırım, ICBC Yatırım, ING Menkul, Invest AZ., İnfo Yatırım, Meksa Yatırım, Osmanlı Yatırım, Oyak Yatırım, Phillipcapital Menkul Değerler, Piramit Menkul, Şeker Yatırım, Tacirler Yatırım, TEB Yatırım, Tera Yatırım, Turkish Yatırım, Ünlü Menkul Değerler, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım yer alıyor

Limanın gelirlerinin tamamı döviz bazında

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Trabzon Limanı, özelleştirme sonrası yapılan yatırımlarla 10 milyon ton elleçleme kapasitesi ve 5 milyon ton depolama kapasitesine ulaştı. Özelleştirmeden bu yana limanda elleçlenen yük hacmi ise yıllık ortalama yüzde 7.7’lik bileşik büyüme ile yıllık 1 milyon tondan 3 milyon tona çıktı. Açıklamada, Trabzon Limanı’nın, bugün elleçlediği yük miktarı ve liman sahası büyüklüğü ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan en büyük liman konumunda olduğu belirtildi. Şirketin gelirlerinin tümüyle döviz bazında olmasının limana avantaj sağladığı söylenen açıklamada, kur riskine yönelik önemli koruma imkânı sunduğu vurgulanıyor.

Net kârı 23 milyon Tl

Eylül 2017 itibarıyla cirosu 2016 yılının ilk 9 ayına oranla yüzde 48 artışla 53 milyon liraya yükselen Trabzon Limanı’nın net kârı ise aynı dönemde yüzde 76 artışla 13 milyon liradan 23 milyon liraya çıktı.