Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Hizmetleri (FSB) Başkanı Alexandır Bortnikove, Afganistan'ın kuzey kesiminde, eski Sovyetler Birliği sınırına Suriye'de DEAŞ saflarında savaşmış 5 bin teröristin yerleştiğini açıkladı. Bortnikove, terörist grupların özellikle Afganistan'ın kuzey kesimine yeniden konuşlanmasının endişe verici olduğunu belirtti. Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki eski Sovyet istihbarat şeflerini uyaran Bortnikove, DEAŞ bağlantılı Horosan vilayetinin bölgede 5 bin terörist topladığını söyledi.

Alexander Bortnikov, Duşanbe'deki eski Sovyet istihbarat servislerinin şeflerine "Terör gruplarının Afganistan'ın kuzey eyaletlerine yeniden dağıtılması özellikle endişelenilmesi gereken şey" dedi. Terör örgütü DEAŞ'ın Afganistan kolu olan Horasan Eyaleti'nde 5 bin militan toplayabileceği konusunda uyardı.

Terörist hücreleri şimdi eski Sovyet ülkelerine sızıp organize suçlarla bağ kuruyorlar. Bortnikov'a göre, düşük profil sergilemek için mülteci ve göçmen gibi görünmeye çalışıyorlar.

Teröristler Suriye ve Irak'ta bir dizi yenilgiye uğrasalar da yine de bir tehlike olmaya devam ediyorlar. FSB başkanı, "Şimdi Suriye hükümetinin kontrol etmediği alanlarda ya da mülteci kamplarında saklanmaya çalışıyorlar" açıklamasında bulundu. 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri