HABERTURK.COM

ABD'de Demokratların başkan adaylığı için yarışı Iowa'dan sonra New Hampshire'da devam etti.

CNN International'da yer alan habere göre, New Hampshire'da yapılan ön seçimleri oyların yüzde 26'sını alan Bernie Sanders kazanırken, oyların yüzde 24.4'ünü alan Pete Buttigieg ikinci sıradaki aday oldu.

Ön seçimlerin yapıldığı ilk eyalet olan Iowa'da da bu iki aday çok yakın farklarla ilk iki sırada yer almış, ancak oy sayma sistemindeki sorunlar nedeniyle resmi sonuçlara itirazlar yapılmıştı.

Oyların yüzde 19.9'unu alan Amy Klobuchar en çok oy alan üçüncü aday oldu.

Bernie Sanders seçim sonuçlarının ardından Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Bu geceki zaferimiz Donald Trump için sonun başlangıcıdır" ifadelerini kullandı.

 

Toplamda 24 delegeye sahip olan New Hampshire'da delegeler adaylara aldıkları oy oranınca dağıtılacak. Eyaletlerde yapılacak ön seçimlerin ardından Temmuz ayında yapılacak ulusal kongrede bu delegeler Demokratların başkan adayını belirleyecek.

New Hampshire'ın ardından gelecek haftalarda Nevada ve Güney Carolina'da ön seçimler yapılacak. 

Şu ana kadar sadece Iowa ve New Hampshire'da ön seçimler tamamlandı. Ancak bu iki eyaletin geleneksel olarak adaylık için belirleyici olduğuna inanılıyor. Zira ilk iki seçimin yapıldığı bu eyaletleri kazanan adaylar hem isimlerini kamuoyunda öne çıkarma hem de seçim kampanyasına ivme kazandırma fırsatı yakalıyorlar.

TRUMP FORMALİTE ÖN SEÇİMLERİNDE TEK FAVORİ

Öte yandan Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump, formalite olarak yapılan ön seçimlerde Cumhuriyetçi seçmenlerin yüksek oranda oylarını toplamaya devam ediyor.

Iowa'da Cumhuriyetçi oyların yüzde 97,1'ini alarak rekor kıran Trump, New Hampshire'da da yüzde 85,7 ile ön seçimi rahat kazandı.

Trump'ın tek rakibi olan eski Massachusetts Valisi Bill Weld ise yüzde 9,2 oranında oy aldı.

YANG VE BENNET YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Öte yandan Demokrat aday adaylarından girişimci Andrew Yang'ın yarıştan çekildiği bildirildi. Yang'ın ardından bir diğer Demokrat aday adayı Colorado Senatörü Michael Bennet da yarışı bıraktığını açıkladı.

Yang ve Bennet'ın çekilmesiyle Demokratlar arasındaki rekabet 9 kişiye düştü.

3 Şubat Pazartesi günü Iowa'da yapılan ilk ön seçimlerin sonuçları "teknik sorunlar" sebebiyle ancak 5. gününde açıklanabilmiş ve Buttigieg, yüzde 26,2 ile birinci olurken, Sanders yüzde 26,1 ile ikinci sırayı almıştı.

ABD'DE SEÇİM SÜRECİ

ABD'de 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimleri geleneksel olarak Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Partinin adayları arasında geçiyor. Yarışa katılan bazı küçük partilerin ve bağımsız adayların başkanlık sürecinde herhangi bir etkileri bulunmuyor.

Bu yılki seçimlerde Demokrat 9 isim halen yarışa devam ederken, Cumhuriyetçiler ise mevcut Başkan Trump etrafında birleşmiş durumda.

Partiler çok sayıda aday adayının katıldığı ve yaklaşık 5 ay süren ön seçim sürecinin sonunda, parti kongrelerinde kimin başkan adayı olacağını belirliyor.

Ön seçim sürecinde parti toplantıları ve sandık başına gidilerek yapılan seçimler olmak üzere, her eyaletin kendi parti yönetiminin belirlediği iki tip seçim uygulanıyor.

Ön seçim sürecinin ardından Demokrat Parti 13-16 Temmuz'da Milwaukee'de, Cumhuriyetçi Parti ise 24-27 Ağustos arasında Charlotte'de kendi başkan adayını resmen açıklayacak.

3 Kasım Salı günü yapılacak başkanlık seçimlerinde seçmenler esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy verecek ve ABD'de "Delegeler Kurulu" adı verilen bu sistemde, her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirlenecek. Bu sayının yarıdan bir fazlasına, yani 270 delegeye ulaşan aday başkan olacak.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri