Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya ABD ve Çin liderlerinden 2 saat 17 dakika süren görüşme
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    BD Başkanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Şi Cinping'in, iki ülke arasındaki sorunları ele aldığı telefon görüşmesi 2 saat 17 dakika sürdü.

    Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Washington yerel saatiyle 08.33'te (TSİ 15.33) başlayan Biden ve Şi'nin telefon görüşmesi, 10.50'de (17.50) sona erdi.

    Biden'ın göreve gelmesinden bu yana Şi ile yaptığı 5'inci görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

    Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a yapacağını açıkladığı ziyaret, iki ülke arasında son dönemde gerilime yol açmıştı.

    Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, dün yaptığı açıklamada, görüşmede, Çin'in Tayvan'a karşı ve Hint-Pasifik bölgesindeki "saldırgan tavrının", ekonomik ilişkilerdeki gerginliğin ve Çin'in Rusya-Ukrayna savaşına karşı tutumunun ele alınacağını aktarmıştı.

    REKLAM

    Biden, henüz bu konuda bir karara varmadığını açıklasa da ABD'nin Çin'e yönelik gümrük vergilerini kaldırıp kaldırmayacağının da bu görüşmede gündeme gelmesi bekleniyordu.

    BEYAZ SARAY: TAYVAN POLİTİKAMIZDA DEĞİŞİKLİK YOK

    Görüşmenin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın Cinping'e, "Tayvan politikamızda değişiklik yok" mesajını verdiği belirtilirken, "ABD, statükoyu değiştirmeye veya Tayvan boğazında barış ve istikrarı baltalamaya yönelik çabalara şiddetle karşı çıkıyor" ifadesi kullanıldı.

    Görüşmede gümrük vergilerinde herhangi bir indirimden bahsedilmediği bildirildi.

    ÇİN: TEK ÇİN PRENSİBİNE SAYGI DUYULMALI

    Çin lideri Şi Cinping'in Başkan Biden'a ABD'nin Tayvan konusunda 'Tek Çin' ilkesine uyması ve eylemlerinin sözleriyle tutarlı olmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

    Çin devlet medyasına göre Cinping Biden'a “Ateşle oynayanlar sadece yanacak. Umarım ABD tarafı bunu açıkça görebilir." dedi.

    Şi Cinping, Çin'in 'Tayvan'ın bağımsızlığına' ve 'dış güçlerin müdahalesine' şiddetle karşı çıktığını söyledi.

    * Haberin görseli Reuters'tan servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ