AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi. Toplantı sonrası açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yeni MYK'yı açıkladı.

AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız yeni MKYK'ya seçilen arkdaşlarımızla bir değerlendirme yapmıştır. Türkiye'deki meseleleri kucaklayan, kavrayan, tplumsal talepleri göze alan bir işlev ortaya koymasıdır. Sadece AK Parti'ye yön vermekle kalmaz, sivil siyasetin yönetilmesine, değerlendirmesine MKYK düzeyinde değerlendirilir. MKYK'dan MYK çıkıyor'' dedi.

Görevlendirme şu şekilde:

Genel Başkan Vekilliğine Numan Kurtulmuş getirildi.

AK Parti'de Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Hayati Yazıcı Genel Sekreterliğe Fatih Şahin getirildi.

AK Parti MYK listesinde Erkan Kandemir, Ali İhsan Yavuz, Mahir Ünal, Cevdet Yılmaz, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Özhaseki, Lütfi Elvan, Jülide Sarıeroğlu, Vedat Demiröz, Hamza Dağ, Leyla Şahin Usta, Çiğdem Karaaslan yer aldı.

Daha önce bakanlık yapan 4 isim MYK'ya katıldı. Genel sekreter Fatih Şahin ve 6 genel başkan yardımcsı görevlerine devam edecek.

Habetürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, AK Parti'de yeni MYK üyelerinin belirlenmesine ilişkin, ''4 isim dışında bütün isimler teknik kadrolardan, özel sektörlerden getirilen isimlerdi. Ömer Çelik parti sözcülüğüne getirildi. Bu iki kurumun ayrıldığını görüyoruz. AK Parti'de geleneklerinden kopmadan yeni bir değişim ve hareketinin başladığını görüyoruz.'' değerlendirmesinde bulundu.