Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ali Babacan kimdir? Ali Babacan nereli? soruları Ali Babacan'ın koronavirüs testi pozitif çıkması ile gündeme geldi. AK Parti'nin kurucu üyelerinden olan Ali Babacan, milletvekilliği, bakanlık ve başbakan yardımcılığı gibi pek çok görev üstlenen ve ardından siyasete yeni kurduğu partiyle atılan Ali Babacan, koronavirüs testinin pozitif olduğunu duyurdu.

ALİ BABACAN KİMDİR? İŞTE HAYATI

4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. Baba adı Hilmi, anne adı Güner'dir.

İşletmeci ve Endüstri Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı.

ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakere- ci olarak atandı. 60. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümette yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babasıdır.