Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM / AA

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, düzenlediği basın toplantısında, söz konusu olayla ilgili Essen kentinde 34 mekana 200 kişiyle düzenlenen şafak baskınında, elde edilen bazı delillere el konulduğunu söyledi.

Reul, polislerin açığa alınma sebebinin dahil oldukları 5 ayrı sohbet grubunda aşırı sağcı propaganda yaymak ve Neonazi içerikli paylaşımlarda bulunmak olduğunu belirtti.

Bakan Reul ayrıca, bu polislerin anayasaya aykırı söylemlerde bulunduğunu, aralarında Hitler ve Yahudiler için kurulan gaz odalarının resimleri ile gamalı haç sembollerinin de yer aldığı 100'den fazla sembol kullandıklarının tespit edildiğini ifade etti.

Reul, söz konusu suçların kişisel ve münferit olmasını umduğunu ancak olayın bireysel vaka değil geniş çaplı olduğunu ve bunu polis teşkilatı adına utanç olarak gördüklerini kaydetti.

Söz konusu polislerin 25'inin Essen Emniyet Müdürlüğüne bağlı çalıştığı, polislerin bazılarının yönetici düzeyinde bazılarının ise özel kuvvetler gibi önemli birimlerde görev aldığı bilgisi paylaşıldı.

Almanya'da 2018'den bu yana 99 kez NSU 2.0 imzası taşıyan ırkçı tehdit mektuplarının kamuya mal olmuş bazı kişilere yollandığı tespit edilmişti. 90'lı yıllarda Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi katleden ırkçı NSU örgütünün devamı olduğu izlenimi veren NSU 2.0'ın Alman polisi içerisinden de destek aldığı iddia ediliyordu.

Geçtiğimiz aylarda tehdit mektubu gönderilen üç kişiye ait bilgilerin Hessen polisine ait üç ayrı bilgisayarda sorgulandığı ortaya çıkmış, Hessen polisi içerisinde aşırı sağcı yapılanma olduğu iddialarının ardından Hessen Emniyet Müdürü görevinden istifa etmişti.