Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi getirme kararına Almanya’dan da tepki geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ABD’nin bu kararının Avrupa ile ticaret savaşına neden olabileceğini söyleyerek uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi.

İHA'nın haberine göre, ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Eğer bir ülke (ABD) tüm ülkelerle yaptığı ticarette milyarlarca dolar kaybediyorsa, ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır. Örneğin belirli bir ülke ile ticareti 100 milyar dolar düşürürsek, tatlı olurlar. Hiç ticaret yapmazsak, çok kazanırız. Çok basit!" ifadesini kullanmıştı.

Almanya’nın 2017 yılında ABD’ye ihracatı 111 milyar Euro olduğu ve ihracat ürünlerinin önemli bir bölümünün çelik ürünleri oluşturuyor. Trump’ın aldığı karar doğrultusunda ABD önümüzdeki haftadan itibaren çelik ithalatında yüzde 25, alüminyum ithalatında ise yüzde 10 vergi uygulayacak. Washington söz konusu hamlenin ABD endüstrisini korumak için yapıldığını belirtti. Gümrük vergisi kararı borsaları da etkiledi. Frankfurt’taki Alman Menkul Kıymetler Endeksi (DAX) öğle saati itibariyle yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı.

AVRUPA'DAN REST

AFP’nin haberine göre, Trump’ın ek vergi kararına karşı Avrupa’dan manidar bir rest de yolda. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB’nin, ABD’nin çelik ve alüminyuma ek vergisine karşı Harley Davidson, Burbon ve Levi’s’a vergi getirme hazırlığında olduğunu açıkladı.

IMF, TRUMP'IN GETİRECEĞİ GÜMRÜK VERGİLERİNDEN ENDİŞE DUYUYOR

IMF Sözcüsü, ABD’nin ek vergi kararının ABD ekonomisini yıkıma uğratmakla eşdeğer olduğunu, ülkelerin kendi ithalat düzenlemelerini yaparak koruma geliştirmesi gibi sonuçları olabileceğini vurguladı.

IMF Sözcüsü Rice, "ABD tarafından önerilen tedbirlerin, fiilen ülkelerin ithalat kısıtlamalarını meşrulaştırmak için ulusal güvenlik gerekçesini kullanmasını artırmasından endişe duyuyoruz." dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, ABD Başkanı Donald Trump'ın uygulamaya sokacağı gümrük vergilerinin hem Amerikan ekonomisine hem de diğer ülkelere zarar vereceğini belirterek, "ABD tarafından önerilen tedbirlerin, fiilen ülkelerin ithalat kısıtlamalarını meşrulaştırmak için ulusal güvenlik gerekçesini kullanmasını artırmasından endişe duyuyoruz." dedi.

IMF Sözcüsü Rice, yaptığı açıklamada, Trump'ın ithal çelik ve alüminyuma yönelik ek gümrük vergisi getirme planını eleştirdi.

ABD'nin ulusal güvenliğini korumak gerekçesiyle ithalat kısıtlamalarına başvurmasının diğer ülkeler tarafından da kullanılabileceği uyarısında bulunan Rice, açıklamasında, "ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı ithalat kısıtlamaları muhtemelen sadece diğer ülkelere değil, çelik ve alüminyumu en fazla kullanan imalat ve inşaat sektörleri de dahil olmak üzere Amerikan ekonomisine de zarar verecek. ABD tarafından önerilen tedbirlerin, fiilen ülkelerin ithalat kısıtlamalarını meşrulaştırmak için ulusal güvenlik gerekçesini kullanmasını artırmasından endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Gerry Rice ayrıca, IMF'nin, ABD ile ticaret partnerlerini, ticari bariyerleri azaltmak için iş birliği yapmaya ve anlaşmazlıkları olağanüstü tedbirlere başvurmadan çözmeye teşvik ettiğini vurguladı.

ABD Başkanı Trump, dün, gelecek hafta içinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük vergileri getirileceğini duyurmuştu.

Ekonomistler, Donald Trump yönetiminin korumacı politikalar çerçevesinde uygulayacağı gümrük vergilerinin misillemelere yol açabileceği ve bunun küresel bir ticaret savaşı başlatabileceği uyarısında bulunuyor.

Küresel hisse senedi piyasaları da ticaret savaşı endişeleriyle haftanın son işlem gününde negatif seyrediyor.

KANADA'DAN SERT TEPKİ

Trump’ın kararına sert bir tepki de yakın coğrafyasından geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD’nin çelik ve alüminyuma ek vergi kararının kabul edilemez olduğunu açıkladı.