Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Sesli Dinle
0:00 / 0:00
AA / HABERTURK.COM

Üç partinin üst yöneticilerinden oluşan 21 kişilik grup, Rheinland-Pfalz eyaletinin Berlin Temsilciliği'nde koalisyon görüşmelerini sürdürdü.

SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Yeşillerin Genel Sekreteri Michael Kellner ve FDP Volker Wissing görüşmelerin durumuna ilişkin bilgi verdi.

Klingbeil, görüşmelerde beklendiğinden daha hızlı ilerlediklerini, ihtilaflı konuları gelecek günlerde çözebileceklerini söyledi.

"Hedef gelecek hafta koalisyon sözleşmesini tamamlamaktır." diyen Klingbeil, ardından sözleşmenin delegelere sunulacağını kaydetti.

Kellner de görüşmelerin çok yapıcı şekilde sürdüğünü, çarşamba, cuma ve pazartesi görüşmelerin devam edeceğini, gelecek hafta içinde de koalisyon sözleşmesini tamamlayacaklarını aktardı. Kellner, müzakereler arasında gazetecilere, "Doğruluk hızdan önce gelir" dedi.

Wissing ise görüşmelerin iyi bir atmosferde ve titizlikle devam ettiğini, partiler arasında gizlilik kararı alındığı için görüşmelerin ayrıntılarına ilişkin açıklama yapmayacaklarını kaydetti.

Taraflar koalisyon sözleşmesinin tamamlanmasının ardından bunu parti genel kurullarında delegelere sunmayı, 5-12 Aralık'ta şu anda Maliye Bakanı olan SPD’li Olaf Scholz’u Federal Meclis’te başbakan seçmeyi ve yeni kabinenin oluşturulmasını hedefliyor.

SPD, 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde yüzde 25,7 oranında oy alarak birinci çıkmıştı. Seçimlerin ardından SPD, Yeşiller ve FDP ile koalisyon görüşmelerine başlamıştı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.