KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Angela Merkel

Angela Dorothea Merkel, 17 Temmuz 1954 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde dünyaya gelmiştir. Angela Merkel, eğitim hayatını Templin'de, Leipzig Üniversitesi'nde ve Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde tamamladı.

Kuantim kimyası üzerine de tezini verdikten sonra doktora ünvanını kazanmıştır.

Siyasi hayatına başladıktan sonra 10 Nisan 2000'de Hristiyan Demokrat Birliği'nin federal başkanlığını yürütmüştür ve 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parti grubunun kadın başkanıydı.

22 Kasım 2005'te SPD ile bir koalisyon çıkmazda seçilmesinin ardından başbakan görevini üstlendi. Angele Merkel, 2009'te yeniden başbakan seçildi ve günümüzde de halen Almanya Başbakanlığı görevinde yer almaktadır.

Angela Merkel Haberleri

 • Merkel'den savaşa ilişkin: Elimden geleni yaptım

  Dünya, 01 Mayıs 2023

  Merkel'den savaşa ilişkin: Elimden geleni yaptım

  Eski Almanya Şansölyesi Merkel, Rusya politikasını savunarak Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini engellemek için elinden geleni yaptığını söyledi

 • Merkel'den öz eleştiri

  Dünya, 07 Aralık 2022

  Merkel'den öz eleştiri

  Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr'in 2014'ten sonra daha iyi silahlarla donatılması için kendisini yeterince zorlamadığı konusunda öz eleştiride bulundu.

 • Merkel'den Putin itirafı: Etkileyecek gücüm kalmamıştı

  Dünya, 25 Kasım 2022

  Merkel'den Putin itirafı: Etkileyecek gücüm kalmamıştı

  Eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Spiegel News'e yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile son görüşmelerine ilişkin bilgi verdi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları başlamadan önce Putin'i etkileyecek gücünün kalmadığını söyledi

  Merkel'e BM'den ödül

  Dünya, 04 Ekim 2022

  Merkel'e BM'den ödül

  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, bu yılki Nansen Mülteci Ödülü'nün, eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'e verileceğini duyurdu.

  Merkel: Putin'in sözleri ciddiye alınmalı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Merkel: Putin'in sözleri ciddiye alınmalı

  Rusya Devlet Başkanı Putin'in nükleer silah kullanımı konusundaki açıklamalarına değinene Eski Almanya Şansölyesi Merkel, Putin'in sözlerinin ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Merkel, " Onlarla ciddi bir şekilde ilgilenmek, hiçbir şekilde bir zayıflık ya da yatıştırma işareti değil, politik bir bilgelik işaretidir." dedi.

 • Ayaklanma Olmasaydı Olmayacaktı

  Kültür-Sanat, 22 Şubat 2020

  Ayaklanma Olmasaydı Olmayacaktı

  Ayasofya'nın yapım emri, 1488 yıl önceki 23 Şubat'ta verildi. Ayasofya'nın inşa edilmesinin nedeni Bizans askerlerinin 30 bin kişiyi öldürdüğü Nika Ayaklanması. Tarihi boyunca katedral, Katolik Kilisesi katedrali, Ortodoks Kilisesi katedrali, cami ve müze olan Ayasofya'nın nasıl yapıldığını, hangi badireleri atlattığını Habertürk'ten Mehmet Çalışkan 'Haftanın Portresi'nde derledi

 • Merkel de seyretti

  Kültür-Sanat, 11 Temmuz 2022

  Merkel de seyretti

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü tenor Murat Karahan, Berlin Devlet Operası'nda İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin 'Turandot' adlı eserinde başrolü üstlendi. Operayı Almanya Başbakanı Angela Merkel de seyretti

 • Merkel ilk kez kamuoyunun önünde konuştu!

  Dünya, 08 Haziran 2022

  Merkel ilk kez kamuoyunun önünde konuştu!

  Aralık ayında 16 yıllık görevini bırakan eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel, o günden bu yana ilk kez kamuoyunun önünde açıklamalarda bulundu. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını kınayan Merkel, "Uluslararası hukuku ihlal eden vahşi bir saldırıdır." dedi ve başbakanlığı döneminde Rusya ve Ukrayna ile ilgili izlediği politikayı savundu. Merkel ayrıca geçirdiği titreme nöbetlerini anlattı.

  Merkel geri dönecek mi?

  Dünya, 07 Haziran 2022

  Merkel geri dönecek mi?

  Aralık ayında 16 yıllık görevini bırakan Eski Almanya Şansölyesi Merkel, bir süredir kamuoyunun önüne çıkmıyor. Bild'de yer alan habere göre, uzun zaman sonra gazetecilerle buluşacak olan Merkel'in tekrar kamuoyunun önüne çıkması olası.

  Merkel'den Rusya'nın saldırganlığına kınama

  Dünya, 25 Şubat 2022

  Merkel'den Rusya'nın saldırganlığına kınama

  Eski Almanya Şansölyesi Merkel, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı kararını 'şiddetle kınadığını' söyledi. TASS haber ajansına konuşan Merkel, Rusya'nın saldırgan davranışının Soğuk Savaş sonrası dönemde Avrupa tarihinde derin bir dönüm noktası olduğunu söyledi

 • Angela Merkel'e sürpriz iş teklifi

  Dünya, 19 Ocak 2022

  Angela Merkel'e sürpriz iş teklifi

  Geçtiğimiz yıl Aralık ayında görevinden ayrılan Almanya Eski Başbakanı Angela Merkel'e sürpriz bir iş teklifi yapıldı.

 • Almanya'da yeni kabinede bir ilk

  Dünya, 08 Aralık 2021

  Almanya'da yeni kabinede bir ilk

  Almanya tarihinde ilk kez kabinede 8 kadın ve 8 erkek bakan görev yapacak.

 • IKEA'dan Merkel'e veda: Nihayet evde

  Dünya, 08 Aralık 2021

  IKEA'dan Merkel'e veda: Nihayet evde

  Almanya Şansölyesi olarak 16 yıl görev yapan Angela Merkel dönemi bugün sona ererken, IKEA da Merkel'e veda etti. IKEA tarafından yapılan paylaşımda Merkel'in fotoğrafı kullanılarak "Nihayet evde" sözlerine yer verildi.

  Almanya'nın yeni başbakanı Scholz seçildi!

  Dünya, 08 Aralık 2021

  Almanya'nın yeni başbakanı Scholz seçildi!

  Son dakika... Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi. Oylamada başbakan seçilen Olaf Scholz, Meclis'te yemin etti. Böylelikle 16 yıllık Başbakan Angela Merkel dönemi sona erdi.

  Bir devrin sonu: Merkel 16 yıl sonra görevi bırakıyor

  Dünya, 07 Aralık 2021

  Bir devrin sonu: Merkel 16 yıl sonra görevi bırakıyor

  16 yıl önce Almanya'nın ilk kadın başbakanı olarak seçilen Angela Merkel, görevinin sonuna geldi. Associated Press'in derlediği haberde, "Almanya'nın ilk kadın başbakanı seçilir seçilmez tarih kitaplarında yer alacağı garantiydi." ifadeleri yer aldı

 • Almanya'da yeni başbakanın oylanacağı tarih belli oldu

  Dünya, 03 Aralık 2021

  Almanya'da yeni başbakanın oylanacağı tarih belli oldu

  Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 16 yıllık görevine veda etmeye hazırlanıyor. Almanya'da parlamentonun 8 Aralık'ta yeni başbakanı seçmek için oylama yapması ve Sosyal Demokrat Scholz'u seçmesi bekleniyor

 • Merkel, 16 yıllık görevine canlı yayında veda edecek

  Dünya, 02 Aralık 2021

  Merkel, 16 yıllık görevine canlı yayında veda edecek

  Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün düzenlenecek bir törenle 16 yıllık görevine sembolik olarak veda edecek. Törende, Merkel'in seçtiği 3 şarkı askeri bando tarafından çalınacak.

 • Merkel'in ikizi de emekli oluyor

  Dünya, 12 Kasım 2021

  Merkel'in ikizi de emekli oluyor

  Almanya Şansölyesi Merkel'e benzerliğiyle tanınan Ursula Wanecki, Merkel'in emekliye ayrılmasıyla kendisinin de emekli olacağını söyledi. Wanecki, Merkel ile tanışmayı çok istediğini söyleyerek, onunla Merkel'in çok sevdiği erikli kekin tarifi konusunda konuşmak istediğini söyledi.

  Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Dünya, 10 Kasım 2021

  Merkel ile Putin göçmen krizini görüştü!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizini görüştü