KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Angela Merkel

Angela Dorothea Merkel, 17 Temmuz 1954 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde dünyaya gelmiştir. Angela Merkel, eğitim hayatını Templin'de, Leipzig Üniversitesi'nde ve Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde tamamladı.

Kuantim kimyası üzerine de tezini verdikten sonra doktora ünvanını kazanmıştır.

Siyasi hayatına başladıktan sonra 10 Nisan 2000'de Hristiyan Demokrat Birliği'nin federal başkanlığını yürütmüştür ve 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parti grubunun kadın başkanıydı.

22 Kasım 2005'te SPD ile bir koalisyon çıkmazda seçilmesinin ardından başbakan görevini üstlendi. Angele Merkel, 2009'te yeniden başbakan seçildi ve günümüzde de halen Almanya Başbakanlığı görevinde yer almaktadır.

Angela Merkel Haberleri

 • Merkel Auschwitz'de

  Dünya, 06 Aralık 2019

  Merkel Auschwitz'de

  Almanya Başbakan Angela Merkel, Polonya gezisi kapsamında Nazilerin 1 milyonu aşkın Yahudiyi katlettiği Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret etti. 14 yıllık başbakanlığı döneminde ilk kez Auschwitz'e giden Merkel, toplama kampını ziyaret eden üçüncü Alman Şansölyesi oldu.

 • Trump'la gizli görüşme

  Dünya, 04 Aralık 2019

  Trump'la gizli görüşme

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın NATO zirvesi için başkent Londra'ya gelen ABD Başkanı Trump'la, resmi konutu 10 Numara'yı ziyareti sırasında gizlice bire bir görüştüğü açıklandı.

 • Merkel'den Türkiye çıkışı

  Dünya, 27 Kasım 2019

  Merkel'den Türkiye çıkışı

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın önünde pek çok terör tehdidi bulunduğunu, bu nedenle de NATO'nun korunması gerektiğini belirtirken, Türkiye'nin de birliğin üyesi olarak kalması gerektiğinin altını çizdi.

  İmamoğlu'ndan Merkel'e davet

  Dünya, 09 Kasım 2019

  İmamoğlu'ndan Merkel'e davet

  Soğuk Savaş döneminde, Almanya’nın başkenti Berlin'i ikiye ayıran duvarın yıkılışının 30’uncu yıldönümü törenlerle kutlandı. Katılımcılar arasında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i İstanbul'a davet etti.

  Merkel ile halefine erkek hücumu

  Dünya, 05 Kasım 2019

  Merkel ile halefine erkek hücumu

  Merkel’in parti liderliğini devrettiği Annegret Kramp-Karrenbauer kendisini geleceğin Almanya şansölyesi olarak görüyordu, ancak CDU doğu eyaletlerinde art arda üç seçimde oy kaybedince, başbakan adaylığı tehlikeye girdi. 2015’teki göç krizinin derin izleri etkili oldu; Thüringen’de popülist aşırı sağ AfD’nin zaferi demokratik merkez siyasete ağır bir şok darbesi indirdi. Şimdi CDU’nun tepesindeki iki kadına, Merkel ile halefi AKK’ya partideki erkek rakiplerden salvo üstüne salvo geliyor… Habertürk yazarı Ayşe Özek Karasu yazdı

 • 'ABD askerini gönderelim'

  Dünya, 26 Ekim 2019

  'ABD askerini gönderelim'

  Almanya'da Sol Parti vekilleri, Başbakan Angela Merkel'den ülkedeki Amerikan askeri varlığını sona erdirmesi çağrısı yaptı. Vekiller, Almanya'da konuşlandırılan ABD askerlerinin Ortadoğu'daki savaşları körüklediğini ve Rusya'yla ilişkileri gerdiğini savundu.

 • Merkel'den Ankara'ya operasyon çağrısı

  Dünya, 17 Ekim 2019

  Merkel'den Ankara'ya operasyon çağrısı

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, TSK'nın 'Barış Pınarı Harekatı'nı durdurması çağrısını yinelerken, ülkesinin Türkiye'ye silah ihraç etmeyeceğini belirtti.

 • Erdoğan'dan Merkel'in çağrısına yanıt!

  Dünya, 13 Ekim 2019

  Erdoğan'dan Merkel'in çağrısına yanıt!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye Suriye'den çekilme çağrısı yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert yanıt verdi. Erdoğan, "Bizden yana mısınız, terör örgütünden yana mısınız? Terör örgütünün yanında yer alıyorsunuz" dedi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel'le görüşmesine damga vuran konu

  Dünya, 24 Eylül 2019

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel'le görüşmesine damga vuran konu

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın New York'ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıktı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'ye geri dönecek mültecilerin hangi çerçevede ve hangi bölgelere yerleştirileceği konusunu Merkel'e anlattığı, Alman liderin de 'güvenli bölge' çalışmalarını desteklediği öğrenildi. Kübra Par'ın haberi...

  Alman Tıp Ödülü Dilek Gürsoy’un oldu!

  Sağlık, 15 Eylül 2019

  Alman Tıp Ödülü Dilek Gürsoy’un oldu!

  Avrupa'nın ilk ve tek Türk kadın Yapay Kalp Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy’a Almanya’da yılın doktoru ödülü verilecek. Gürsoy, daha önce de Victress Ödülü'ne layık görülmüştü

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'le görüştü!

  Dünya, 11 Eylül 2019

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'le görüştü!

  Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir görüşme yaptı

 • Putin ve Merkel Suriye'yi görüştü

  Dünya, 29 Ağustos 2019

  Putin ve Merkel Suriye'yi görüştü

  Kremlin Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel ile Suriye meselesini görüştüğü bildirildi.

 • G7'de liderlerden kritik açıklamalar!

  Dünya, 26 Ağustos 2019

  G7'de liderlerden kritik açıklamalar!

  45. G7 Zirvesi, Fransa'nın ev sahipliğinde Biarritz'de düzenleniyor. Valilik, dün zirve kapsamında 68 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. G7 Zirvesi kapsamında 19 kişi daha gözaltına alındı. Açıklamada, gözaltıların nerede ve hangi şartlarda gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi verilmedi. Liderler güncel konular hakkında görüşmeler gerçekleştirdi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

  Dünya, 20 Ağustos 2019

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

  Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü

  Merkel ile Johnson bir araya geliyor

  Dünya, 16 Ağustos 2019

  Merkel ile Johnson bir araya geliyor

  Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında yakında görüşme yapılmasının planlandığını ve ayrıntıların daha sonra açıklanacağını belirtti.

 • Merkel'den sağlığı ile ilgili açıklamalar!

  Dünya, 19 Temmuz 2019

  Merkel'den sağlığı ile ilgili açıklamalar!

  Son dakika haberi! Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde sıklıkla gündeme gelen sağlık durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 • Almanya'nın yeni Savunma Bakanı tartışma konusu oldu!

  Dünya, 18 Temmuz 2019

  Almanya'nın yeni Savunma Bakanı tartışma konusu oldu!

  Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer yeni Savunma Bakanı oldu. Bellevue Sarayı'nda düzenlenen törenle mazbatasını Cumhurbaşkanlığına vekalet eden Berlin Eyalet Başbakanı ve Federal Konsey Başkan Yardımcısı Michael Müller'den alan CDU Genel Başkanı Karrenbauer, görevine resmen başladı. Ancak bu karara tepki gösterenler de oldu

 • Merkel'e sandalyeli önlem!

  Dünya, 11 Temmuz 2019

  Merkel'e sandalyeli önlem!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'ı karşılama töreninde tekrar bir titreme krizinin yaşanmaması için sandalyeyle önlem alındı.

  Merkel üçüncü kez titreme nöbeti geçirdi!

  Dünya, 10 Temmuz 2019

  Merkel üçüncü kez titreme nöbeti geçirdi!

  Reuters Haber Ajansı'nın servis ettiği habere göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel haftalar içerisinde üçüncü kez titreme nöbeti geçirdiği sırada kameralara görüntülendi. Merkel'in ekibi titremenin sebebinin aşırı su kaybı olduğunu belirtmişti