KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Angela Merkel

Angela Dorothea Merkel, 17 Temmuz 1954 tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde dünyaya gelmiştir. Angela Merkel, eğitim hayatını Templin'de, Leipzig Üniversitesi'nde ve Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde tamamladı.

Kuantim kimyası üzerine de tezini verdikten sonra doktora ünvanını kazanmıştır.

Siyasi hayatına başladıktan sonra 10 Nisan 2000'de Hristiyan Demokrat Birliği'nin federal başkanlığını yürütmüştür ve 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parti grubunun kadın başkanıydı.

22 Kasım 2005'te SPD ile bir koalisyon çıkmazda seçilmesinin ardından başbakan görevini üstlendi. Angele Merkel, 2009'te yeniden başbakan seçildi ve günümüzde de halen Almanya Başbakanlığı görevinde yer almaktadır.

Angela Merkel Haberleri

 • Almanya, Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Almanya, Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

  Almanya'da 26 Eylül'de gerçekleşecek seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi sona erecek. Seçimlerde Merkel'in koltuğu için Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşiller Eşbaşkanı Annalena Baerbock yarışacak.

 • Olası "Avrupa Başkanı" seçiminde tercih Merkel'den yana

  Dünya, 14 Eylül 2021

  Olası "Avrupa Başkanı" seçiminde tercih Merkel'den yana

  Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde vatandaşların çoğunluğu, bir "Avrupa Başkanı seçimi" yapılsa tercihlerinin yakında görevi bırakacak Almanya Başbakanı Angela Merkel olacağını söyledi.

 • Almanya Başbakanı Merkel'in siyasi mirası ne olacak?

  BBC, 13 Eylül 2021

  Almanya Başbakanı Merkel'in siyasi mirası ne olacak?

  26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerle iktidarda dördüncü ve son dönemini tamamlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel tarihe nasıl geçecek? Başarılı bir kriz yöneticisi mi, AB'nin geleceğine yön veren büyük bir devlet insanı mı? Merkel'i, artıları ve eksileriyle BBC Avrupa Editörü Katya Adler değerlendirdi.

  16 yıldan sonra gelen itiraf

  Dünya, 10 Eylül 2021

  16 yıldan sonra gelen itiraf

  Almanya 26 Eylül seçimlerine yaklaşırken 16 yıllık görev süresi yakında dolacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel çarşamba günü yapılan bir söyleşide sorulan soruya karşılık, “Aslında bu, topluma ve genel olarak hayata katılım anlamında kadın ve erkeğin eşit olmasıyla ilgili. Ve bu anlamda 'evet, ben bir feministim' diyebilirim" dedi.

  Merkel-Johnson Afganistan’daki güncel durumu görüştü

  Dünya, 28 Ağustos 2021

  Merkel-Johnson Afganistan’daki güncel durumu görüştü

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Başbakanı Angela Merkel cumartesi günü Afganistan'daki güncel durum hakkında görüştü. Bölgeye uluslararası yardım ihtiyacı konusunda mutabık olunduğu ve Afganistan’daki geleceğe ilişkin ortak G7 yaklaşımı arandığı kaydedildi.

 • Dünyanın en güçlü ilk 3 küresel figüründen biri: Angela Merkel

  Dünya, 27 Ağustos 2021

  Dünyanın en güçlü ilk 3 küresel figüründen biri: Angela Merkel

  Yeni bir ankete göre, Angela Merkel'in Almanya Başbakanı olmasından yaklaşık 16 yıldan bu yana, beş büyük Avrupa ülkesindeki ve ABD’deki onay derecelendirmeleri, mevcut diğer liderlerden daha yüksek kalıyor.

 • Merkel'in İsrail'e yapacağı ziyaret iptal edildi

  Dünya, 26 Ağustos 2021

  Merkel'in İsrail'e yapacağı ziyaret iptal edildi

  Alman Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel’in 28-30 Ağustos'ta İsrail’e yapacağı ziyaretin iptal edildiğini bildirdi.

 • Merkel-Zelenskiy görüşmesinde satır başlıkları

  Dünya, 23 Ağustos 2021

  Merkel-Zelenskiy görüşmesinde satır başlıkları

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün Kiev'de bir araya geldi.

  Merkel’den Afganistan açıklaması

  Dünya, 21 Ağustos 2021

  Merkel’den Afganistan açıklaması

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afgan ordusunun ‘‘nefes kesen bir hızla’’ çöktüğünü söyledi.

  Merkel'in Putin ile son görüşmesi

  Dünya, 20 Ağustos 2021

  Merkel'in Putin ile son görüşmesi

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görevi bırakmadan önce son kez görüştü. Rus lider Putin, Merkel'i elinde bir buket çiçek ile karşıladı.

 • Geçmişten bugüne: Angela Merkel ve Vladimir Putin

  Dünya, 20 Ağustos 2021

  Geçmişten bugüne: Angela Merkel ve Vladimir Putin

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü Moskova’da görüşmeye hazırlanıyor. İkilinin görüşme gündemini büyük ölçekte Afganistan'da ortaya çıkan kriz, Ukrayna meselesi ve Rusya’nın muhalif politikacısı Navaly oluşturacak. Avrupa’nın en karmaşık ilişkisi ve aynı zamanda ikilisi, derin yol ayrımlarına rağmen, 15 yıllık gergin ilişkilerini asla koparmadı. İkilinin geçmişten bugüne basına yansıya görüntüleri ikilinin hem gergin hem de kopamayan ilişkilerinin belki de en önemli tanıklığıydı. Almanya'nın SG gazetesi, Merkel'in veda turu öncesi, ‘‘Küresel sahnede başka hiçbir politikacı, bu ikisi kadar uzun bir süredir kötü geçinmekte bu kadar iyi olmamıştı." ifadesini kullandı...

 • Almanya'da Covid-19 artışı alarmı

  Dünya, 25 Temmuz 2021

  Almanya'da Covid-19 artışı alarmı

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, Almanya’daki haftalık gazete Bild am Sonntag’a verdiği demeçte yeni Covid-19 vakalarının önümüzdeki birkaç hafta içinde artacağını ve eylül ayı sonuna kadar günde 100 bine ulaşabileceğini söyledi.

 • Merkel'den sel bölgesine ziyaret

  Dünya, 18 Temmuz 2021

  Merkel'den sel bölgesine ziyaret

  Almanya'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısı 150'yi aşarken ve selde onlarca kayıp kişi bulunmaya çalışırken Almanya Başbakanı Merkel Almanya'da selden etkilenen bölgeleri ziyaret etti. Merkel, hasarı araştırmak ve selde hayatta kalanlarla buluşmak için pazar günü Ahrweiler yakınlarındaki Schuld köyünü ziyaret etti.

  Angela Merkel ve ABD liderleri: Bush'tan Biden'a unutulmaz kareler

  Dünya, 16 Temmuz 2021

  Angela Merkel ve ABD liderleri: Bush'tan Biden'a unutulmaz kareler

  George W Bush döneminde, tarihler 2005'i gösterirken göreve başlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Washington DC'ye veda turunu yaptı. 16 yıllık görev süresince dört ABD lideri ile çalışma şansına sahip olan Merkel’in beden dili, iki ülke arasındaki ilişkilerinin değişken sürecini de ele veriyordu. Merkel, 16 yıllık görev süresinde, siyasi liderler arasında duygularını saklamaktan çekinmeyen bir lider olarak akıllara kazındı. Angela Merkel ve dört ABD lideri arasında kameralara yansıyan unutulmaz kareler...

  Biden-Merkel görüşmesi: 'Kuzey Akım 2 projesinde fikir ayrılıkları sürüyor'

  BBC, 16 Temmuz 2021

  Biden-Merkel görüşmesi: 'Kuzey Akım 2 projesinde fikir ayrılıkları sürüyor'

  ABD'yi ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. İki lider Rusya'dan Almanya'ya uzanan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde fikir ayrılıklarının sürdüğünü kabul etse de, Rusya'ya "enerjiyi silah olarak kullanmaması" mesajını verdiler.

 • Merkel'den zorunlu aşı açıklaması!

  Dünya, 13 Temmuz 2021

  Merkel'den zorunlu aşı açıklaması!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede Almanya'da aşı zorunluluğu olmayacağını açıkladı. Merkel, aşılanmayı teşvik ettiklerini ancak ülkede zorunlu aşılama olmayacağını, zorunlu aşılamanın güven getirmeyeceğini belirtti

 • Bennett-Merkel görüşmesi

  Nedir, 17 Haziran 2021

  Bennett-Merkel görüşmesi

  İsrail’in yeni Başbakanı Naftali Bennett mevkidaşı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

 • Sosyal medyadan Merkel'e hakaret eden kişiye 8 ay hapis cezası

  Dünya, 28 Mayıs 2021

  Sosyal medyadan Merkel'e hakaret eden kişiye 8 ay hapis cezası

  Sosyal medya üzerinden Almanya Başbakanı Angela Merkel'e hakaret eden kişiye 8 ay hapis cezası verildi. Başbakan Angele Merkel cezaya eleştirilere ilişkin henüz açıklamada yapmadı.

  Merkel'den İsrail açıklaması!

  Dünya, 20 Mayıs 2021

  Merkel'den İsrail açıklaması!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını meşru müdafaa olarak nitelendirdi. Öte yandan İsrail'e çalışma ziyareti düzenleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya'nın İsrail ile dayanışmasını ifade etmek için İsrail'e geldiğini ifade ederek, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları "İsrail'in meşru müdafaa hakkı var" diyerek savundu.