AKDENİZ Üniversitesi Hastanesi'nde yüz, kol ve böbrek nakli olan hastalar ile nakil olmak için bekleyen hastalar bir araya geldi. Bir sosyal yardımlaşma derneğinde gerçekleşen buluşmada nakil olanlar, bekleyenler ile deneyimlerini ve nakil sonrası hayatlarını paylaştı.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne periyodik kontrollerini olmak için gelen yüz nakilli Turan Çolak (42), Recep Sert (30), Recep Kaya (27), çift kol nakli olan Mustafa Sağır (33), böbrek nakli olan Selahattin Çağdaş (52) ile yüz nakli olmayı bekleyen Salih Çelik (48), Firdevs Tatar (15), Gözde Koçer (17), çift kol nakli bekleyen Alihan Kılıç, böbrek nakli olmayı bekleyen Mehmet Şahan bir araya geldi.
NAKİL OLANLAR TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI
Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği'nde (AKBÖHONDER) gerçekleşen buluşma, sohbetin ardından nakilli hastaların nakil bekleyen hastalara tecrübelerini aktarımıyla devam etti. AKBÖHONDER Başkanı Mehmet Şahan, zaman zaman bir araya geldiklerini belirterek, "Böbrek hastaları ve organ nakli derneğinde arkadaşlarımızla bir araya geldik. Kader arkadaşlarımızla buluştuk. Yüz nakli kol nakli ve böbrek nakli olan ve olmayı bekleyenler bir aradayız. Sorunlarımızı paylaştık. Hepimiz farklı illerden geldik. Tüm insanlarımızı organ bağışına davet ediyoruz. Bugün biz yarın belki de siz. Tüm nakil olmak isteyen kardeşlerimiz bir umut için Antalya'ya geliyor. Biz de dernek olarak kardeşlerimize yol gösterip yardımcı oluyoruz" diye konuştu.
YÜZ NAKLİ OLDU EVLENDİ
Yüz nakli olduktan sonra hayatında çok şeyin değiştiğini söyleyen Türkiye'nin 5'inci yüz nakilli hastası Turan Çolak, "Nakil olduktan sonra evlendim. Arkadaşlarım da inşallah bağış olur ve nakil olurlar. Onların da iyileşmelerini istiyorum. Nakilden sonra nasıl süreç geçirdiğimizi onlara anlatıyoruz. Bugün de derneğimizde buluştuk. Daha önce çocukları gördüğümde korkarlar diye sokağa çıkmaya çekiniyordum. `Evlilik nedir?´ bilmezken evlendim. Her şeyi sağlıklı ve mutlu yaşıyorum" dedi.
Şırnak'tan nakil olmak için gelen Firdevs Tatar henüz 9 aylıkken evlerinde çıkan yangın sonucu vücudunun büyük bölümünün yandığını belirterek, "Yanık tedavisi oluyorum. İnşallah bana deri nakli olacak. Burada nakil bekleyenler olarak aile olduk. İnşallah nakil bekleyen tüm hastalara bağış yapılır, sağlıklarına kavuşurlar" dedi.
Erzincan'dan gelen Gözde Koçer, geçirdiği kaza nedeniyle yüzünün ve vücudunun büyük bölümünün yandığını ifade etti. Koçer, "3 Mart günü evde kaza geçirdim, benzinle yandım. Erzurum Üniversitesi Hastanesi'nde üç ay tedavi gördüm. Orada tedavim bittikten sonra beni Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gönderdiler. Yüz nakli için geldim fakat yanık yeni olduğu için zaman geçmesi gerekiyormuş. Bugüne kadar sabırla bekledim, Allah herkese şifa versin. Çok zor bir süreçten geçiyorum. Herkese şifa diliyorum" diye konuştu.

ANTALYA

08 Aralık 2019 Pazar

  • İMSAK 06:25
  • GÜNEŞ 07:50
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 15:26
  • AKŞAM 17:48
  • YATSI 19:08
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER