Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Arabanız çürüyor olabilir mi? Araç kapılarında yapılan büyük hata!
    1

    Arabalardaki hassas sistemler, işlevsiz hale geldiğinde araç sahipleri birçok sorun yaşayabilir. Bunlardan biri de aracın içindeki su tahliye kanalları! Bu hata gözünüz gibi baktığınız arabanızın hiç istemediğiniz sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. İşte detaylar!

    2

    SUYUN ARABANIN İÇİNE GİRMESİNİ ENGELLİYOR

    Arabalarda; cam sistemleri ve cam kenarı lastik contaları, kapı içine su dolmasını engeller. Su, araba içine girmeden tahliye kanalına iner. Araba kapısının alt tarafında olan kanallı tapa sayesinde biriken su tahliye edilir.

    3

    ARABA KAPISINDA DA TIKANIKLIK OLABİLİYOR

    Ancak bazen bu tahliye kanalında oluşan tortular, tıkanıklığa yol açar ve suyun dışarı çıkmasını sağlayamaz. Biriken su, aracın iç kısmından başlayarak yavaş yavaş çürümeye yol açar. Çürümeyle beraber ıslaklığa ve kokuya sebep olur.

    4

    KAPINIZIN SU DOLUP DOLMADIĞINI NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

    Araç kapısına dolan suyu anlamanın en kolay yolu kapı hareket ettikçe gelen su sesidir. Aynı zamanda kapıda dolan su zemine doğru sızıntı yapacak ve burayı da ıslatacaktır.

    5

    NE YAPABİLİRSİNİZ?

    Öncelikle arabanızda hangi kapıdan su sesi geldiğini tespit etmeniz gerekiyor. Bunu belirledikten sonra kapının altında tahliye delikleri olduğunu farkedeceksiniz.

    6

    Tahliye deliklerinin de tıkalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer tıkalıysa mutlaka tıkanıklığı giderin.

    Bunun dışında aracınızda tahliye deliklerinin olduğu lastik kısmını hareket ettirmeniz halinde muhtemelen biriken su kendini dışarıya atacaktır.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ