KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atay Uslu

1970  Antalya  doğumlu. İlk ve Orta eğitimini Finike'de tamamladı. 1987 yılında Finike  Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi  Kamu Yönetimi Bölümüne girmeye hak kazandı. 1991 yılında Fakülteyi iyi derece ile tamamladı.

1991-1999 yılları  arasında Finike’de tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren aile işletmesi içinde yönetici olarak çalıştı.

2000 yılında İçişleri  Bakanlığının açtığı Kaymakamlık sınavını kazanarak Antalya'da mesleğe  başladı.

Kamu Diplomasi, Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılanması, AB Fonlarından Faydalanılması, Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi, Yerel Yönetimlerinin Avrupalılaştırılması, Afet yönetimi, E-devlet, Entegrasyon/Uyum Politikaları konularında çalışmalarda bulundu.

1 yıl süreyle İngiltere Leicester Üniversitesi'nde  eğitim ve araştırmada  bulundu.

Isparta  Eğirdir, Kütahya Gediz Kaymakam Vekilliklerinde   bulundu.

2004 yılında Isparta’ nın Yenişarbademli  İlçesi Kaymakamlığına
2006 yılında Ağrı  Taşlıçay Kaymakamlığına Atandı.

2007-2010 yılları arasında  Antalya İbradı Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

2010-2013  yıllarında Van Vali Yardımcılığı görevininde bulundu.

Van depreminde  Van Vali Yardımcısı görevini yürüttü. 2011 yılında yaşanan büyük felaket sonrası  Van’da hayatın normalleşmesi çalışmalarında bulundu. Van Deprem Koordinasyon Merkezi Yöneticiliğini yürüttü. Deprem sürecinin başından 2013 yılı ortasına kadar  devam eden  yaklaşık 2 yıllık  iyileştirme sürecinin koordinasyonda görev aldı. Arama-Kurtarma,  Enkazların kaldırılması ve  Konteyner kentlerin kurulması, bir yılda 20.000 kalıcı konutun inşaası, ve teslimi, Yeni Van’ın  kurulması çalışmalarının içinde bulundu.

Kaymakam ve Vali Yardımcısı olarak il ve ilçelerimizde çalışırken yüzlerce  sosyal, kültürel, tarımsal, ekonomik, mekânsal bir çok proje uygulamasını gerçekleştirdi: “Van Markaları” projesini ve  Kayak Merkezi, Yat Limanı, Müze, Kongre Merkezi, Tekstil Kent inşasını içeren 70 Milyon TL bütçeli  “Cazibe Merkezi Van”  projesi çalışması içinde bulundu.  Eğirdir’de  Can Ada ve Yeşil Ada’da çevre düzenlemesi, Eğirdir doğa  turizmine kazandırılması çalışmalarını yaptı. Yenişarbademli İlçesinde “Doğal Yaşam Vadisi Yenişar” çalışmasında bulundu. Ağrı Taşlıçay İlçesinde “Avrupa’nın doğu ucunda bir ilçe” projesi çerçevesinde 10 ayrı Avrupa Ülkesinden gelen gençlerle ilçe gençlerini buluşturdu. İbradı’da Düğme Evlerde Kültür Turizmi,  Altınbeşik mağarasının turizme kazandırılması projelerini yürüttü.   

2013 yılında İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı olarak Ankara’ya atandı. Türkiye’de yaşayan başta Akdeniz ve Ege Kıyılarında yaşayan Alman, İngiliz, Rus vd. milletlerden ikamet izni ile yaşayan yaklaşık 500.000 yabancı ve   ülkemizde bulunan sığınmacılarla ilgili  olarak "Türkiye’ye uyum" konusunda çalışmalar yaptı.

Ödüller: 6 adet  Takdir ve Başarı Belgesi, 2 adet Üstün Başarı Belgesi,  2 adet Bakan’dan Başarı Belgesi,

İngilizce bilen Atay Uslu, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

Atay Uslu Haberleri