BBC TÜRKÇE

Türkiye'nin önemli tiyatro ve sinema sanatçılarından Ayşen Gruda bugün 74 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti. 2917'de 55. sanat yılını tek kişilik oyunu "Ayşen Gruda Deli Kadın" ile kutlayan Gruda verdiği bir röportajda, "Delilik bilgelik de olabilir. Tüm toplumsal meselelerden haberim vardır. İyi oyuncu, topluma karşı görevlerini yapan ve olup biteni bilen kişidir" demişti.

Ayşen Gruda'nın doktoru İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, ünlü sanatçının vefatı sonrası yaptığı açıklamada, "Çocuğundan yaşlısına hayatımızın her anında; anılarımızın içerisinde yer bulan, yaptığı her işle adını tekrar tekrar gönlümüze yazdıran, sahnenin 'Deli Kadın'ı hikayesini yeni dünyasında anlatmak üzere aramızdan ayrıldı" dedi.

Gruda'nın torunu Emre Gruda da açıklamasında, "Benim anneannem, hepimizin annesi; aramızdan ayrıldı. 'Türk halkı beni nasıl gömeceğini bilir' derdi" ifadelerini kullandı.

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören Gruda'nın vefatı, Türkiye'de Twitter'da en çok konuşulan konular arasına girdi. #AyşenGruda etiketi de Trend Topic (TT) oldu.

https://twitter.com/cooperovic/status/1088049727344660481

Komşularının taklitleriyle keşfedildi

Ayşen Gruda, 22 Ağustos 1944 yılında İstanbul'da Ayşen Erman adıyla dünyaya geldi.

Komediye ilgisi çocuk yaşlarda başladı.

Yeşilköy'deki evlerinde komşularının taklidini yaptığı dönemde ailesi tarafından tiyatroya teşvik edildi.

Liseydeyken babasını kaybedince geçim sıkıntısı nedeniyle okulu bırakıp çalışmaya başladı.

İlk kez 1962'de "Kongre Eğleniyor" adlı vodvilde küçük bir hizmetçiyi canlandırdı. Tevfik Bilge'nin turne tiyatrosunda profesyonel olarak oyunculuğa başladı.

16 senelik tiyatro kariyerinin ardından 1977'de televizyonda yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide Şerbet" karakterinin ardından "Domates Güzeli" olarak anılmaya başladı.

Ankara Meydan Sahnesi'nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda evlendi ve çiftin Elvan adında bir kız çocukları dünyaya geldi.

Gruda yakın dostu Adile Naşit'in kendisini yönetmen Ertem Eğilmez'le tanıştırmasının ardından sinema dünyasına adım attı.

https://twitter.com/_ElifYilmaz_/status/1088045943700762625

1974 yılında Hababam Sınıfı filminde küçük bir rolle başlayan sinema kariyerinde pek çok filmde yer aldı.

Yeşilçam'ın sevilen komedi filmlerinde Şener Şen, Kemal Sunal ve İlyas Salman gibi oyuncularla birlikte çalıştı.

Gruda, 2006'da Sadri Alışık Ödülleri'nde ve 2010'da Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödüllerine, 2012'de İstanbul Film Festivali'nde ise "Onur Ödülü"ne layık görüldü.

Ayşen Gruda; "Mum Söndü", "Deve Kuşu Kabare", "Hababam Sınıfı Müzikali", "Yedi Kocalı Hürmüz" gibi pek çok müzikalde, TV skeçlerinde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada "Tosun Paşa", "Süt Kardeşler", "Şabanoğlu Şaban", "Hababam Sınıfı", "Neşeli Günler" gibi klasikleşmiş sinema filmlerinde yer aldı.

Gruda'nın cenazesi, Cuma günü öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Camii'nde yapılacak törenin ardından toprağa verilecek.

  • Sinema yasası: Neden tartışılıyor, yeni yasa çözüm olacak mı?
  • 21. yüzyılın en iyi 25 filmi