Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tüfenkci, Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ile CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık iş birliğiyle CNR Expo'da düzenlenen 14. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'nın (CNR İMOB) açılışına katıldı.

Burada konuşma yapan Tüfenkci, sektör ve sektörün gelişimi açısında fuarın geleceğe olan umutlarını her zaman taze tutma adına önemli görevler üstleneceğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin Afrin'e düzenlediği operasyona değinen Tüfenkci, "Afrin'de mehmetçiklerimiz bir operasyon gerçekleştiriyor. İlk şehidimizi de dün akşam verdik. Bu vesileyle bu vatan için canını veren bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza, gazilerimize acil şifalar diliyoruz" diye konuştu.

Tüfenkci, 15 Temmuz sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Terör hangi kaynaktan gelirse gelsin bunların inine gireceğiz ve köklerini kazıyana kadar mücadelemiz en sert şekilde devam edecektir" şeklindeki sözlerini hatırlatarak o günden bu yana hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki terör odaklarına çekinmeden gittiklerini ve gideceklerini anlattı.

 

Türkiye'nin sınırlarında terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Tüfenkci, "Afrin'de yuvalanan terör örgütlerine, onların orada yaptıkları zulümlere karşı yaptığımız operasyon başarıyla neticelenecek ve mehmetçiklerimiz, güvenlik güçlerimiz sağ salim ülkemize gelmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını her daim ifade ettiklerini kaydederek, Türkiye'nin bu ülkedeki operasyonlarda asla ve asla sivillere zarar gelmesini istemediğini, bu yüzden azami dikkati gösterdiklerini vurguladı.

"FİRMALARIN YURTİÇİNDE BÜYÜMESİNİ, GÜÇLENMESİNİ ÖNEMSİYORUZ"

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin terör örgütleri ile mücadele ederken bir yandan da ekonomisini büyüttüğünü kaydederek, bu kapsamda girişimcilere verilen desteklerden bahsetti.

Girişimcinin, ihracatçının, yatırımcının önünü açmak için verilen teşviklere değinen Tüfenkci, mobilya ve beyaz eşya sektörüne yönelik başlattıkları KDV indirimi sayesinde yüzde 30'luk büyümeler yaşandığını söyledi.

Tüfenkci, "Yurtiçinde güçlü olmayan firmaların ihracatta zayıf olduğunu görüyoruz. Onun için yurtiçindeki büyümeyi, ticareti önemsiyoruz. Burada güçlenen firmaların ihracatı daha rahat yaptığını, dünyaya daha rahat açıldığını görüyoruz. Onun için de bütün düzenlemelerimize hem vergisel hem de kolaylaştırma anlamında bu perspektifte bakıyoruz." şeklinde konuştu.

Bu yüzden Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına önem verdiklerinin altını çizen Tüfenkci, bu konulardaki çalışmaları desteklediklerini bildirdi.

Tüfenkci, katma değeri yüksek ürünleri üretilmesinin ihracatının önemine değinerek, mobilya sektörünün bu alanda başarılı olduğunu, ihracat rakamlarını artırdığını anlattı.

 

"MOBİLYA SEKTÖRÜ DESTEKLENMELİ"

Bakan Tüfenkci, mobilyanın dış ticaret fazlası veren sektörülerin başında geldiğini kaydederek, 20 alt sektörü etkileyen mobilyanın desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Tüfenkci, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu yüzden mobilya sektörü Türkiye için önemli ve desteklenmesi gereken sektörlerimizden. Biz özellikle 2018'de hükümet olarak iki şeyi yapıyoruz; Kredi Garanti Fonu'ndaki desteklerimizin büyük bir bölümünü imalat sanayisine, geri kalan önemli bir bölümünü de 15 milyar lira gibi ihracatta destek olarak kullanacağız 2018'de. Böylece hem ihracata dayalı büyümemizi hem de imalat sanayisini güçlendirme adına önemli bir karar aldığımızı, bunun neticesinde de bu noktada 2018'in çok daha verimli geçeceğine inancım tam."

Tüfenkci, mobilya sektörünün 2023 hedefinin 10 milyar dolar ihracat olduğuna değinerek, bu konuda çok çalışılması gerektiğini, mobilyacıların çalışacağını ve talep edeceğini, kendilerinin de bu talebi yerine gtireceğini bildirdi.

Bakan Tüfenkci, konuşması sonrası açılış kurdelasını keserek, fuar alanını gezdi.