Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kültür ve Turizm Bakanlığınca dünyanın en önemli film festivali olarak kabul edilen ve bu yıl 72'ncisi düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nde Türk Günü resepsiyonu gerçekleştirilecek. Festival yıldızlarının buluşma noktası olan Majestic Beach'de 17 Mayıs'ta düzenlenecek geceye uluslararası sinema, sanat, moda, gastronomi, turizm, medya ve iş dünyasından davetliler katılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ev sahipliğindeki Türk Günü resepsiyonu, coğrafi ve iklimsel özelliklerinin sağladığı muazzam zenginlikle film çekimi için baştan başa doğal bir plato özelliğine sahip olan Türkiye'nin sinema olanaklarının tanıtımı açısından önemli bir platform oluşturacak. Resepsiyon Türkiye'nin tanıtımına da büyük katkı sunacak.

Dünyanın dört bir yanından çok değerli yapımcıların ve sektör temsilcilerinin katılım sağlayacağı etkinlikte yeni Sinema Kanunu ile birlikte yabancı film yapımcılarına Türkiye'de sağlanacak destekler konusunda bilgi verilecek. Dünya sinemasının kalbi olarak nitelendirilen Cannes'da duyurulacak olan ve bugüne kadar büyük bir merakla beklenen yeni teşviklerle birlikte çok sayıda sinema ve dizi projesinin Türkiye'de çekilmesi bekleniyor.

Resepsiyonda Türkiye'deki film çekim lokasyonlarının, set, görsel efekt ve diğer teknik imkanlar ile ülkemizde çekilen ünlü Hollywood prodüksiyonlarından kesitlerin yer aldığı tanıtım filmi de davetlerin beğenisine sunulacak. Moda tasarımcısı Zeynep Kartal'ın 'Sürdürülebilirlik' temalı defilesiyle renklenecek gecede konuklara Türk mutfağından lezzetler de sunulacak. Gece, Burhan Öcal'ın perküsyon şovuyla noktalanacak.