Son Dakika

Dünya liderlerinin beden dili danışmanı Mark Bowden Türk liderleri yorumladı

11.06.2018 - 05:49 | Güncelleme:

Dünya liderlerinin beden dili danışmanı Mark Bowden, Gazete Habertürk'ten Nalan Koçak'ın sorularını yanıtladı. Bowden, Türk liderlerin beden dilini yorumladı. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kontrollü ve güvenli, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise tutkulu ve enerjik! Peki ya diğerleri? İşte yanıtı....

 • 1 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  1 | 23

  Seçim öncesi meydanlar, televizyon ekranları hareketli. Siyasilerin söylemleri kulaklarımızda, peki ya beden dilleri bize ne anlatıyor? Seçmen bilinçaltında nasıl bir izlenim ediniyor? İşinin ehli bir isim, liderlerin beden dilini miting videoları üzerinden bizler için tercüme etti. Pazartesi Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu Mark Bowden. 

 • 2 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  2 | 23

  Bowden, insan davranışı ve beden dili uzmanı. Aralarında G8 ülkesi başbakanlarının da olduğu pek çok siyasi lidere danışmanlık yaptı. Arka arkaya iki kez dünyanın en iyi vücut dili uzmanı seçildi. Pek çok kitabı bestseller oldu. Bowden Türkiye’deki siyasetçilerle ilgili “Genelde kendini bu kadar iyi kontrol eden 6 kişiyi bir arada görmem. Hepsi ya da danışmanları beden dili üzerine kafa yormuş” yorumunu yaptı...

 • 3 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  3 | 23

  Röportajdan bir gün önce Mark Bowden’a liderlerin miting videolarını gönderdik. O da analiz etti, notlar tuttu, görüşlerini röportaj sırasında paylaştı. Bowden, bahsi geçen 6 siyasetçinin büyük çoğunluğunu tanımıyordu. Konuşmalarının içeriği ve söylemlerini değil sadece beden dillerini yorumladı.

 • 4 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  4 | 23

  - Siyasiler için başarılı beden dilini nasıl tanımlarsınız?

  Önce oyunu almak istediğiniz kesimleri belirlersiniz ve o grubun siyasetçide neyi görmek istediğini anlamaya çalışırsınız. Sonra uygun vücut dilini seçersiniz.

   

 • 5 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  5 | 23

  - Güçlü lider arayan kitle için nasıl bir vücut dili olmalı mesela?

  Jest ve mimikler büyük olmalı, eller genellikle açık olmalı ve beden simetrisi sağlanmalı. “Kesme” dediğim el hareketi de sıkça yapılmalı, elinizle bir şeyi dilimler gibi yapmaktan bahsediyorum. Konuşma büyük bir kürsüde yapılmalı, kürsü de liderin fotoğrafları ya da başka karelerle çevrelenmeli. Bir diğer hareket de boynunuzu ve çenenizi öne çıkararak konuşma, Başkan Trump bunu çokça yapıyor. Seyirciye büyük bir çenelerinin olduğunu göstermek istiyorlar. Çünkü beynimizin ilkel tarafı büyük çenenin testosteronla bağlantılı olduğunu biliyor. Bir diğer hareket de kesinlik hareketi, baş ve işaret parmaklarınızı birleştirerek yaptığınız. Bu hareket, “Dikkatli, kesin düşünürüm” mesajı veriyor.

 • 6 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  6 | 23

  - Birleştirici bir lider profili çizmek istiyorsanız nasıl davranmalısınız?  

  Yine büyük jest ve mimikler kullanabilirsiniz ama elleriniz açık olmalı. Avuç içlerinizi göstererek ellerinizi dışarıdan kendinize doğru sık sık götürmelisiniz. Bir şey toplar, kucaklar gibi. Kesme, dilimleme hareketini daha az yaparsınız.

 • 7 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  7 | 23

  ‘BEDEN DİLİ SAKİN VE İDDİALI OLMALI’

  - Pek çok dünya liderine danışmanlık yaptınız, onlara en çok ne önerdiniz? 

  Hep beden dillerinin sakin ve iddialı olması gerektiğini söyledim. Bu ikisi güven tesis etmek için çok iyi bir kombinasyon. Seyircinin siyasetçiyi dostane ve dürüst görmesi çok önemli.

 • 8 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  8 | 23

  - Peki ya espri yeteneği? 

  İnsanların bir arada gülmesi demek “hepsi aynı şeyi anlıyor, aynı noktada birleşti” demek. Espri, kitlelerin kitle olduğunu anlaması için çok iyi bir araç. Tabii bunu yapmanın başka yolları da var. Hep birlikte bayrak sallamak, bir marşı hep bir ağızdan söylemek gibi. Fakat espride denge önemli. Eğer espriyi diğer partiyi eleştirmek için sıkça kullanırsanız, karşı taraftan oy almanız zorlaşabilir. Espri birleştirici olmalı, karşı taraf kendini saldırı altında hissetmemeli.

 • 9 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  9 | 23

  ‘LİDERLER TELEVİZYONDA RÖPORTAJCIYLA İYİ İLİŞKİ KURMALI’ 

  - Liderler mitingde nasıl, televizyonda nasıl davranmalı? 

  Büyük bir mitingde en önemli hedefiniz kitleyi birleştirmek olmalı. Televizyondaysa en önemli unsur röportajı yapan kişiye odaklanmak. Çünkü röportajı yapan izleyicinin avatarı, sembolü. Ve asla unutmayın seyirciler genellikle röportajcıları sevme ve onlara güvenme eğiliminde olurlar. Lider öncelikle röportajı yapanla iyi bir ilişki kurmalı. Çünkü seyirci ne kadar röportajcının siyasetçiyle aynı fikirde olduğunu görürse, sizinle o kadar aynı fikirde olur. Röportajcı soru sorduğunda siyasetçi dinliyor mu? Sorulan soruları beğeniyor mu? Gazetecinin tepkileri nasıl? Bunlar çok önemli.

 • 10 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  10 | 23

  - Siyasetçi seçmenin vücut dilini nasıl okumalı? 

  Kitlenin nabzını ölçmek zor çünkü çok fazla bilgi akışı oluyor. Bu noktada espri gibi araçlar önemli çünkü kahkahaları aracılığıyla sizi onaylayıp onaylamadıklarını anlarsınız. Tabii ki espriye tezahüratı eklerim. Eğer yeterince zekiyseniz, zaten yüzyılların taktiği bu, mitinglerde kalabalığın arasına tezahürat ve alkış başlatacak kişileri yerleştirirsiniz.

 • 11 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  11 | 23

  RECEP TAYYİP ERDOĞAN: KONTROLLÜ, GÜVENLİ 

  Çok simetrik, elleri hep açık ve büyük mimikler kullanıyor. Mikrofon tuttuğu zamanlarda simetri bozulabiliyor, siyasetçilere mikrofon tutmamalarını bu nedenle sık sık tavsiye ediyorum. Çünkü insan beyni asimetrik hareketleri algılamakta zorlanıyor. Elleri hep “gerçeklik alanı” dediğimiz bölge içerisinde hareket ediyor, yani boynundan aşağı belinden yukarıda. Tüm bunlar güven inşa etmek açısından iyi. Aynı zamanda hem sakin hem iddialı. Otorite temsil eden kesme-dilimleme hareketini yapıyor. Sık sık kesinlik hareketini de yaptığını gördüm.

 • 12 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  12 | 23

  Burada seçmene “Çok dikkatli düşünürüm ve akıllıca kararlar alırım” mesajı veriyor. Erdoğan ayrıca işaret etme hareketini de kullanıyor. Genellikle parmağıyla dışarıyı işaret ediyor. Bu da düşmanlarını, başlarını, karşı çıkılmasını istediği grupları sembolize ediyor. “Onlar yanlış düşünüyor, onları hedef almalıyız” diyor. İşaret hareketini seyirciye yapmamak önemli çünkü seçmenler bundan hiç hoşlanmaz. Erdoğan’ı izlediğimde “çok kontrollü, hiçbir şeyi şansa bırakmıyor” izlenimi uyandırdı. Sanırım ekibi vücut dili konusunda hayli çalışmış.

 • 13 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  13 | 23

  DEVLET BAHÇELİ: SERT, TELKİN EDİCİ 

  TAVIRLARINDAN sıkı bir milliyetçilik seziyorum, biliyorsunuz siyasi tarihini de inceliyoruz şimdiki liderleri analiz etmek için. Daha klasik dönem milliyetçileri gibi konuşuyor. Sert bir mizacı var. Konuşma hızı diğer adaylara göre daha düşük. Böyleyece emir veren, telkin eden bir havaya bürünüyor. Bazen sesinin sınırlarını zorluyor. Konuşurken birden heyecanlanıyor, sesi yükseliyor ve bazen çatlıyor.

 • 14 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  14 | 23

  Eğer onunla çalışıyor olsaydım kesinlikle kendisine sesinin çatlamasına mani olmasını, daha kontrollü olmasını önerirdim. Çünkü sesi çatladığında o emir veren halini kaybediyor. Klasik bir milliyetçi lider gibi bazen sakince konuşuyor, birden tonunu yükseltiyor. Fakat kendine hâkim olmak için bir tekniği yok. Kesme hareketi çok sert, bu da güçlü lider imajı veriyor. Fakat o hareketleri de biraz asimetrik.

 • 15 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  15 | 23

  MUHARREM İNCE: TUTKULU, ENERJİK 

  Kesinlik hareketini sık sık yapıyor. Yani o da “Dikkatli düşünürüm, zekice kararlar alırım” diyor. Elleri daha çok “tutku alanı” dediğimiz bölgede hareket ediyor. Yani gerçeklik alanının yukarısında, bedenin üst kısmında; göğüs, omuz ve hatta kafa hizasında. Bazen o kadar tutkuyla konuşuyor ki elleri kafasının üzerine bile çıkıyor. Yani daha az sakin, daha enerjik. Elleri bir anda havadan belinin altına inebiliyor, Erdoğan’ınsa elleri o hizaya pek inmiyor. İnce’nin hareketleri bu anlamda daha büyük. Burada önemli bir denge var, enerjik konuştukça sakinliğinden taviz veriyor.

 • 16 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  16 | 23

  Fakat başka partilerden oy çekmeye çalışıyorsa ve bu kesimler enerji görmek istiyorsa işe yarayabilir. Avantajlı olduğu konulardan biri de sürekli elleriyle ve görsellerle betimleme yapması. Söylediği şeyleri insanların zihninde canlandırıyor. Beyin bunu çok sever. Bu nedenle halka mesajını aktarması çok kolay. Ayrıca sahneden halka doğru sık sık eğiliyor. Mesela Erdoğan daha çok dik duruyor, “Ben buradayım, siz gelin” diyor. İnce’yse “Ben size geliyorum” mesajı veriyor. Vücut dili üzerine fazla çalışılmamış, mimik ve jestleri doğal.

 • 17 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  17 | 23

  MERAL AKŞENER: BİRLEŞTİRİCİ, ANAÇ 

  Bir davranışında sembolizm var. Kalabalığa eğiliyor ve tülbentleri topluyor. Açıkçası tülbentlerin derin anlamını bilmiyorum ama “Sizden aldım ve hepsini bir araya topladım” diyor. Burada “Halkı bir araya getiriyorum ve onları bir arada tutuyorum” mesajını veriyor. Romalılar benzer bir sembol kullanırdı, halktan asa, baston toplar, onları bir araya getirirlerdi, birleşik Roma imparatorluğunu temsil etmek için. Akşener’in bu davranışı hayli olumlu. Fakat tülbentleri elinde çok uzun süre tuttuğu için avuç içlerini, açık el jestini göremiyoruz.

 • 18 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  18 | 23

  Onunla çalışsaydım mitingde bir süre sonra tülbentleri elinden alırdım. Ellerini sık sık yumruk haline getiriyor, sanki bir şeyleri bir arada tutmaya çalışıyormuş gibi. Hani evde herkesin, her işiyle uğraşan anneler olur ya, onlar gibi. Bir anne figürü... Bu yanı kendi kitlesinde işe yarayabilir ama geniş kitleleri nasıl etkiler bilemiyorum. Bazen Akşener de güçlü liderliğin işareti olan kesme-dilimleme hareketini yapıyor. Bazen o sert jestler tülbentler nedeniyle yumuşuyor. Bu da iyi bir şey olabilir.

 • 19 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  19 | 23

  TEMEL KARAMOLLAOĞLU: BİLGE, GELENEKSEL

   Ellerini sık sık çok geniş açıyor, kesinlik hareketini yapıyor. Bazen elleriyle konuştuğu şeyleri tasvir ediyor. Güçlü bir lider profili çizmek istiyor. Konuşurken çenesini sık sık dışarı çıkararak “Vurun bana, otoritem var, hiçbir şey olmaz” diyor. Söylediğiniz kadarıyla seçmen tabanı muhafazakârmış. Bu nedenle kitlesini bir arada tutmak için doğru şeyi yapıyor. Fakat başka kitlelerin ilgisini çeker mi? Emin değilim.

 • 20 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  20 | 23

  Modern demokrasilerde sakal ve bıyık çok işe yaramıyor. Bu tür liderlerin seçilme oranı istatistiklere göre çok düşük. Çünkü sakal yüzde çok şey saklıyor. Bu nedenle eğer sakallı bir lider bana gelirse hemen kesmesini rica ediyorum. Karamollaoğlu’nun bırakmasını anlıyorum çünkü daha geleneksel görünmek istiyor ya da yaşı nedeniyle bilge olduğunu göstermek istiyor olabilir.

 • 21 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  21 | 23

  SELAHATTİN DEMİRTAŞ: İDDİALI, AKILCI 

  Onda benim en çok dikkatimi en çok çeken şey, vücut dilinin Erdoğan’la benzeşmesi oldu. Tabii ki siyasi mesajlar üzerinden bu analizimi yapmıyorum biliyorsunuz, sadece vücut hareketlerini inceledim. Beden dili üzerine çalışılmış. Hayli kontrollü, sakin ve iddialı. Elleri “gerçeklik alanı” içerisinde hareket ediyor. Sık sık kesinlik hareketini yapıyor, akıllıca üzerine düşünülmüş kararlar aldığını vurguluyor.

 • 22 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  22 | 23

  Trump, dilimleme hareketini yaparken...

 • 23 İşte Türk siyasetçilerin beden dili! Erdoğan: Kontrollü, güvenli, İnce: Tutkulu, enerjik! Peki diğerleri?
  23 | 23

  Başkan Trump, kesinlik hareketini yaparken...


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 12 Haziran 2018 Salı 05:39
  Reis
 • Misafir 12 Haziran 2018 Salı 04:13
  beden dilini biomemde bu is tamam
 • Misafir 12 Haziran 2018 Salı 02:27
  seversin,sevmezin ayrı konu.tek lider var o da erdogan fark büyük malesef keşke rakip olabilecekler olsa
Tüm yorumları göster(46)
Kalan karakter : 2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.