Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, TBMM'ye sunulan seçim ittifakı teklifine ilişkin, "Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi, ittifaka katılan partilerin baraj sorununu aşma konusundaki kolaylıktır." dedi.

Bozdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi dün TBMM Başkanlığına sunuldu. Bu düzenlemeye ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine Bozdağ, bunun, Türkiye'deki siyasi hayat için son derece önemli bir değişiklik olduğunu söyledi.

Siyasi Partiler Yasası'nın bugüne kadar partiler arası ittifakı yasakladığını hatırlatan Bozdağ, "İlk defa seçim öncesi ittifakı yasal hale getiren, bunun çerçevesini çizen ve bir kişinin kendi partisinden istifa etmeden başka bir partinin listesinden aday olmasına ve partilerin de başka partileri desteklemesine imkan veren bir yasal düzenleme teklifi Parlamento'ya sunuldu. Bu çok açıdan son derece önemli." ifadesini kullandı.

Bunun, partiler arasındaki işbirliğini, dayanışmayı, yakınlaşmayı temin edeceğine işaret eden Bozdağ, seçmenlerin de yakınlaşmasını sağlayıp, ayrışmaları azaltacağını bildirdi.

Bekir Bozdağ, yeni sistem bakımından bu düzenlemenin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Çünkü cumhurbaşkanı hükümet sistemi esasında yürütme yetkisini doğrudan halktan alan yeni bir anlayışı hayata geçirdi. Yürütme yetkisini halktan alabilmek için yüzde 50 artı 1'in oyuna ihtiyaç var. Bu da partiler, seçmenler arası yakınlaşmayı zorluyor. İlk turda cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde ikinci tura gitmesi söz konusu. O da iki adaylı olacaktır. Bu da ister istemez bütün partileri ve seçmenleri adaylardan yana yakınlaştırmaktadır ya da uzaklaştırmaktadır. Bu düzenleme, seçim öncesinde milletin önüne dürüstçe siyasi partilerin çıkıp 'Biz ittifak yaptık.' demelerine imkan veriyor. Yani zorunlu bir ittifak değil, ihtiyari bir ittifak yapma imkanı getiriyor. Seçimden önce getiriyor. 'Bizi tanıyın, bizi görün, biz ittifak yaptık, ittifakımızın çerçevesi şudur.' diyecekler ve milletin huzuruna öyle çıkacak. Vatandaş da tercihte bulunurken, önünde olan tabloya göre bu tercihini sağlayacaktır."

"İTTİFAKA GİDEN PARTİLER YAN YANA"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu teklifle, ittifakı yasaklayan yasal kuralların kanunlardan çıkarıldığını, ittifakı serbest bırakan ve kuran yasal düzenlemelerin kanunlara taşındığını belirterek, "Bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi ittifaka katılan partilerin baraj sorununu aşma konusundaki kolaylıktır. Çünkü bu durumda baraj iki partinin aldığı oy toplamı üzerinden hesap edilecek ve iki parti yüzde 10'dan fazla oy almışlarsa, barajı geçmiş sayılacak. Partilerden birinin az, diğerinin çok oy alması sonucu değiştirmeyecektir. Bu açıdan son derece önemli bir düzenleme." dedi.

Siyasi partilerin ittifaka bir isim de koyabileceklerini, koymamaları durumunda oy pusulasında "ittifak" ifadesinin birlikte hareket eden partilerin üzerinde yer alacağını vurgulayan Bozdağ, seçmenlerin sandığa gittiğinde oy pusulasında ittifaka giden partileri yan yana göreceğini aktardı.

Bozdağ, AK Parti ve MHP'nin ittifak yapacağını açıkladığını hatırlatarak, AK Partili seçmenin AK Parti'ye, MHP'li seçmenin MHP'ye oy atacağını dile getirdi. Daha sonra oyların sayımı, dökümü, partilere dağılımı yapılırken ittifakın adeta tek hesap edileceğini belirten Bozdağ, alınan oyların toplamı doğrultusunda illerde milletvekili dağılım hesabı yapılacağını ifade etti.

"HERKES KENDİ PARTİSİNE OY VERECEK"

Bozdağ, ittifaka giren partilerin milletvekili dağılımının kendi içinde yapılacağına değinerek, "O ilde ittifakta olan partilerden diyelim AK Parti şu kadar, MHP bu kadar oy aldı. Kime ne kadar milletvekili düştüğü de kendi içindeki bu hesaplamaya göre dağılım yapılacak. Dolayısıyla, seçmenin iradesi hür bir şekilde sandığa yansıdığı gibi kendi partilerine oy verme iradeleri de yansıyacak. Ve bunun milletvekili seçim sonuçlarına da doğrudan yansıması söz konusu olacaktır." diye konuştu.

Mührün ortaya veya iki partiye basılması durumunda oyun ittifakın hanesine yazılacağını, bu oyların "ittifak oyu" olarak kabul edileceğini belirten Bozdağ, bunların dağıtımının partilerin aldığı oy oranına göre yapılacağını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, herkesin kendi partisine oy vereceğini, ancak oylar hesaplanırken, vekil dağıtımı yapılırken ayrı bir usulün ortaya konulacağını kaydetti.

"CHP İLE HDP RESMEN İTTİFAK YAPARSA AHLAKİ OLUR"

Bozdağ diğer partilerin de ittifak yapabileceklerini belirterek, "İki parti arasında ittifak olmak zorunda değil. 3 parti, 4 parti de olabilir. AK Parti şimdi, MHP ile ittifak yapacağını söyledi. Biz kapımızın kimseye kapalı olmadığını da söyledik. CHP, adalet yürüyüşünü yaparken de bunu yaptı. CHP'nin oyu şimdi yüzde 25'in de altında. Yüzde 50+1'i nasıl bulacaklar? Partiler bu yola gitmez ise, seçim de ikinci tura kalırsa seçmen bu yola gidecek. Ben CHP'nin ittifak yoluna gitmeyeceğini düşünmüyorum. Ben fikri takip olarak baktığım zaman, fikir olarak CHP'ye en yakın parti kimdir, HDP'dir. Açıklamalara baktığımızda, yanyana koyduğumuzda fikirleri en çok örtüşen parti CHP ile HDP'dir. Bizim HDP ile CHP'nin bir ittifak içerisinde olacağını söylememiz kadar doğal bir şey yok. Resmen ittifak yaparlar mı, yaparlarsa dürüstlük olur, ahlaki olur. Ama yapmazlarsa da biz biliyoruz ki HDP'liler, CHP'liler seçimde birlikte hareket edecekler." dedi.

"BÜTÜN İNSANLARIMIZLA SEFERBERLİK HALİNDE OLURSAK BAŞARABİLİRİZ"

Çocuklara cinsel istismar ile ilgili düzenlemeleri de anlatan Bozdağ,"İnsan kılığındaki insan olmayan kişilerle mücadeleyi, bütün insanlarımızla seferberlik halinde olursak başarabiliriz. Biz buna topyekün bir mücadele olarak bakıyoruz. Cezaları artırdık. Çocuklara cinsel istismar ile ilgili kastrasyon konusunu daha önce gündeme getirmiştik. Danıştay izin vermemişti. Kanun gerektiğini söylemişti. Çocuklarımızı koruyucu mekanizmalar hayata geçirilmeli. Bununla ilgili kurulan komisyon bugün ilk toplantısını yapacak. AB üyesi ülkelerde de kastrasyon yöntemi var, Türkiye'de neden uygulamayalım." şeklinde konuştu.

Kastrasyon yöntemi uygulanan zanlı serbest mi bırakılacak sorusu üzerine Bozdağ, "Hayır, cezası infaz edilecek. Takip altına alınacak. Bu bir sapıklık, bu eğilimi olan kişilerle ilgili bir kontrol mekanizması kurulması gerekiyor." dedi.