Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Berlin'de Filistin protestosu: Polis müdahale etti | Dış Haberler
    1

    Almanya'nın başkenti Berlin'de, bir grup öğrencinin düzenlediği Filistin'e destek gösterisine polis müdahale etti.

    2

    Mitte ilçesinde bir grup öğrenci Humboldt Üniversitesinin Sosyal Bilimler Fakültesi binasında eylem yaptı. Öğrenciler binanın dış cephesine, üzerinde "Özgür Filistin" yazan pankart astı.

    3

    Binanın önündeki sokakta toplanan bir grup öğrenci de burada eylem yaptı. Filistin lehine sloganlar atan öğrencilere polis müdahale etti. Birçok gösterici gözaltına alındı. Polis daha sonra bu grubun binaya yaklaşık 100 metre mesafede gösteri yapmasına izin verdi.

    7

    Öğrencilerin talepleri arasında binanın boşaltılmaması, öğrencilerin eylemine destek verilmesi ve üniversite yönetiminin Gazze'deki soykırımı kabul ettiğine dair bir açıklama yapması yer alıyor.

    8

    Üniversite yönetimi ise öğrencilerin kendiliğinden binadan çıkmasını istiyor.

    9

    EYLEME BİR SÜRE "MÜSAMAHA" GÖSTERİLECEK

    Berlin Humboldt Üniversitesi Başkanı Blumenthal’ın Sosyal Bilimler Fakültesi binasında eylem yapan öğrencilerle yaptığı görüşmenin ardından üniversite tarafından açıklama yapıldı.

    Göstericilere bugün yerel saatle 18.00’e kadar fakülte binasında kalmalarına müsamaha gösterileceği belirtilen açıklamada, öncesinde ise üniversite yönetiminin ve öğretim üyelerinin de katılacağı bir etkinlik düzenleneceği kaydedildi.

    10

    Açıklamada, öğrencilerle gece boyunca fakülte binasına başka kimsenin giremeyeceği konusunda anlaşmaya varıldığı, güvenlik görevlilerinin devriye gezeceği aktarıldı.

    Sosyal Bilimler Fakültesi'nde bu zaman içinde normal ders yapılmayacağı, öğrencilerin çevrim içi ders göreceği bilgisi paylaşılan açıklamada, Blumenthal’ın eylemcilerin barışçıl şekilde fakülte binasını terk etmelerini beklediği belidtildi.

    *Haberin görselleri AA tarafından servis edilmiştir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ