Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteklediği referandum için Doğu Ukrayna'da bölgenin geleceği konusunda bir referandum yapma girişimini reddetti. Başkan Donald Trump'ın, Putin ile yaptığı tartışmalı zirvenin ardından referandumu reddetmesi iki lider arasında ortaya çıkan anlaşmazlık olarak nitelendirildi.

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, iki liderin Helsinki zirvesinde ayrılıkçı Doğu Ukrayna'da referandum yapma olasılığını görüştüğünü söyledi. Ancak Trump'ın Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, Donbas bölgesinde çatışmayı çözmek için Rusya ile Ukrayna hükümeti arasındaki anlaşmaların böyle bir seçeneği içermediğini ve "sözde referandum" düzenlenmesine yönelik herhangi bir çabanın "Hiçbir meşruiyete sahip olmayacağını" söyledi.

Beyaz Saray’dan bir yetkili, bir sonraki Trump-Putin görüşmesinin Rusya'da tartışılan ve Rusya'nın da içinde bulunduğu ulusal güvenlik sorunlarını ele alacağını söyledi. Yetkili, müzakerelerin nükleer silahların yok edilmesi çalışmalarının Kuzey Kore, İran ve Suriye'yi de kapsayacağını söyledi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Kasım ayında Washington’da yapılması planlanan ikinci bir zirve için hazırlıkların yapıldığını duyurdu. Öte yandan, yaklaşık son on yıl içinde hiçbir Rus lider Beyaz Saray'ı ziyaret etmemişti.

UKRAYNA'YA 200 MİLYON DOLARLIK YARDIM

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya, savunma kapasitesini desteklemek amacıyla 200 milyon dolarlıklık yardım yapacağını duyurdu.

Bakanlıktan Ukrayna'ya yapılacak yardıma ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Ukrayna'ya yapılacak yardımın ilave eğitim programları, teçhizat ve danışmanlık için güvenlik işbirliği fonu üzerinden sağlanacağı belirtildi.

ABD'nin Ukrayna'ya 2014'ten beri bir milyar dolarlık destek sağladığı belirtilen açıklamada, 200 milyon dolarlık yardımın Ukrayna'da devam etmekte olan askeri eğitim programları, güvenli iletişim araçları, gece görüşü, ve askeri tıbbi ihtiyaçlarda kullanılacağı bildirildi.

Yardımların yapılacağı tarihin daha sonra açıklanacağı kaydedildi.