Son Dakika
17 Ocak 2019 Perşembe, 11:54 | Güncelleme: İHA
Zorlu kış şartlarında hayvancılık
Bingöl'de çetin geçen kış nedeniyle, hayvancılıkla uğraşanlar, karda ot ve saman vererek beslemeye çalışıyor
Bingöl’de kırsal kesimlerde hayvancılıkla uğraşan aileler, her yeri karın kaplaması sebebiyle yazın biçip depoladıkları otlarla hayvanlarını besliyorlar.
Bingöl’de etkisini sürdüren kar ve tipi, en çok geçimini hayvancılıkla sağlayan çiftçileri etkiliyor. Kar kalınlığının yer yer 2 metreye ulaştığı Yedisu ilçesinde besiciler, hayvanlarını kar üzerinde ot ve saman vererek besliyor. Kış mevsiminin bu yıl etkili olması nedeniyle zaman zaman yem bulmakta sıkıntı çeken besiciler, zorlu hava koşullarına rağmen hayvanlarının bakımını sürdürmeye çalışıyor.

“Kış aylarında çok zorlanıyoruz”
Yedisu ilçesinde bu sene kış şartlarının çok çetin geçtiğini belirten besici Fatih Abaylı, “Bu sene kış şartları çok çetin geçti. Kış aylarında çok zorlanıyoruz. Ama biz bu zorlu kış şartlarına rağmen hayvanlarımıza ot vererek bakımlarını yapıyoruz. Kar çok olduğu için çilemizde çok oluyor. Yollarımızda sürekli kapanıyor buda bizi daha zor durumda bırakıyor” dedi.
Babasına yardım eden üniversite öğrencisi Özbek Abaylı ise bir yandan üniversite eğitimini tamamladığını bir yandan da besicilik yaptığını aktardıb
Bayburt Üniversitesi'nde Siyasi Bilimler öğrencisi olduğunu fırsat buldukça memlekete geldiğini aktara Abaylı, "Kış şartları bölgemizde çok ağır geçiyor. Bunca zorluğa rağmen ailemiz bizleri de okutmaya çalışıyor. Bende tatil dönemlerinde gelip onlara yardımcı oluyorum ve hepimiz canla başla çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bingöl haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bingöl Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.