Son Dakika

Yunanistan’ın referandum açıklamasından sonra zamanda piyasalara Avro Bölgesi’nin borç krizinin derinleşeceğine ilişkin endişeler artmaya başladı. Bu yüzden Avrupa borsalarında değer kaybı sürüyor. Pek astrolojik göstergeler bu konuda neler söylüyor?

25 Kasım 2011, Parçalı Güneş Tutulması

Dünya Astrolojisi’nde bölgesel tahminlerde çeşitli teknikler kullanılır. Bu tekniklerden birisi de güneş ve ay tutulması anına yönelik düzenlenmiş bölgesel astroloji haritalarıdır.

Önümüzdeki yakın dönemde 25 Kasım 2011 tarihinde parçalı güneş tutulması ve 10 Aralık 2011 tarihinde tam ay tutulması gerçekleşecek. Bunlardan özellikle ilkinin tarihine yönelik gezegen izdüşümlerini Avrupa üzerine düşürdüğümüzde, astrolojik açıdan önem taşıyacak nitelikte bir durumla karşılaşıyoruz. Tutulma anının gezegen izdüşümlerine baktığımızda, İtalya-Roma üzerinden ASC-Güneş/Ay hattının, Fransa-Paris üzerinden MC-Mars hattının geçmekte olduğunu görüyoruz. Bu şartlarda önümüzdeki yakın süreçte İtalya, Fransa başta olmak üzere bu hattın izdüşümüne denk gelen Macaristan, İspanya gibi ülkelerde de önemli ekonomik çalkantılar söz konusu olabilir.

25 Kasım’daki tutulmanın Yay burcunda gerçekleşecek olması, ekonomik zorlanmanın geniş alana yayılabileceğini gösteriyor. Tutulmanın gerçekleşeceği Yay burcunun yöneticisi Jüpiter ekonomi göstergesidir ve maddi güvence ile ilişkilendirilen Boğa burcunda ve geri harekette. Bu yerleşim ekonomik alanda global gerilemenin, para piyasalarının ve bankaların kendilerinden beklenen güvenceyi ve sağlamlığı gösteremeyeceğinin işaretlerinden sadece bir tanesi. Tutulma 2 derece Yay burcunda gerçekleşiyor ve bu derecenin dekan yöneticisi Merkür haritada zarar gördüğü Yay burcunda, geri harekete geçmek üzere. Merkür genel olarak tüccarları, ticareti ve bankacıları temsil eder. Yay burcu uluslararası alana yayılacak etkileri, etkinin genişlemesini temsil eder. Bu burçta yerleşmiş ve zarar görmüş durumdaki Merkür ticaret, bankacılık alanlarında geniş alana yayılması muhtemel gerileme ve zarar görme durumunu ifade ediyor. 

Yukarıda adı geçen ülkelerin bazılarının astroloji haritalarına dayanarak kısa değerlendirmeler yapacağım. 

İtalya

İtalya Cumhuriyet haritasına bakılırsa (10 Haziran 1946, 18:10, Roma) ekonomik alanda daha önce baş edilebilen zorluklar tekrarlayacak. Bu haritada Jüpiter-Satürn arasında zorlu bir açısal bağlantı var ve ekonomik zorlanmayı ifade ediyor. İşte şimdilerde bu zorlu açının tetiklenme zamanları geliyor tekrar. Diğer taraftan, İtalya Kraliyet haritasının (17 Mart 1861, 00:00, Turin) yükselen derecesine düşüyor olması da İtalya’nın bu tutulmadan etkileneceğinin bir diğer göstergesi. 

Sylvio Berlusconi’nin astroloji haritası (29 Eylül 1936, 06:30, Milano) bir müddettir zorlu etkiler almakta ve giderek daha baskın ve zorlu transitler almaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde Güneş ve Merkür derecesi üzerinden alacağı sert transitler liderlik ve yöneticilik vasfının sorgulanacağı, eleştiri alacağı, büyük güç çekişmelerine açık olacağı bir döneme ilerlediğini gösteriyor. 

Fransa

Fransa 5. Cumhuriyet haritasında (6 Ekim 1958, 18:30, Paris) ekonomik konuları ifade eden 2. evine Boğa burcu denk düşüyor. Bu alanda Jüpiter gerilemesi var ve daha önce değindiğimiz gibi bu durum ekonomik alanda gerileme işaretçisi. Ayrıca para hanesinin yönetici gezegeni Venüs hem Uranüs transiti ve hem de Plüton transiti tarafından sıkıştırılmakta olduğundan, ekonomik alanda türbülanslara işaret ediyor. Uzun vadede Fransa’nın işi zor gözüküyor, çünkü Terazi burcunda yerleşmiş olan Güneş ve Merkür dereceleri giderek daha etkin ve sert açılar alacak. Ülkenin önemli pozisyondaki yönetici ve liderlerini zor zamanlar bekliyor demektir. 

Nicolas Sarkozy’nin (28 Ocak 1955, 22:00, Paris) Koç burcundaki Ay ve Mars dereceleri önümüzdeki süreçte oldukça etkin transitler alacak. Sarkozy açık eleştiri ve saldırılara çok açık olduğu bir dönemden geçiyor. Muhtemelen etrafında ani ve beklenmedik durumlar gelişecek ve sert duygusal çıkışlar yapma eğilimini tetikleyecek. Sarkozy, bu dönemde mantıklı ve akılcı tavır almak yerine, duygularının etkisinde güdüsel tepkiler vermeye, direkt ve düşünmeksizin kararlar almaya, beklenmedik zamanlarda gerginleşmeye yatkın olacak. 

Yunanistan

Yunanistan astroloji haritası (24 Temmuz 1974, 04:00, Atina) uzun dönemdir gergin etkiler alıyor. Bu gergin etkileri Ay-Plüton derecesi üzerinden aldığı yakın geçmişte, halkın otoriteye ve mevcut düzene karşı güçlü isyankar çıkışlarını gördük. Yakın gelecekte Ay’ın bulunduğu derece Uranüs tarafından tekrar tetiklenecek. Yunanistan beklenmedik olaylara, devrim niteliğinde gelişmelere çok açık bir dönemde. Ekonomik anlamda bugünkünden de zorlu zamanlar 2012 yılının son çeyreğinde ortaya çıkacak gibi gözüküyor.

Yorgo Papandreu’nun astroloji haritasında (16 Haziran 1952, 12:00, Minnesota) Yengeç burcundaki Merkür ve Koç burcundaki Ay dereceleri büyük baskı altında. Bu astrolojik faktörler Papandreu’nun büyük bir sorumluluk yüklendiği, bunun üzerinde zihinsel ve duygusal anlamda çok baskı yarattığı ve ani kararlar almaya, beklenmedik duygusal çıkışlar yapmaya yatkın olduğu bir dönemden geçmekte olduğunu gösteriyor. 10 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşecek Ay tutulması civarında üzerindeki baskı daha da artacak muhtemelen.

Bu arada, Yunanistan’dan bahsederken ilginç bir saptama daha yapacağım. Tutulma anına yönelik gezegen izdüşümlerini incelerken fark ettim ki Uranüs-IC hattı Ege Denizi üzerinden, Atina’ya çok yakın bir bölgeden geçiyor. Astrolojide Uranüs ani sarsıntılar, şok edici durumlar ve özellikle de depremlerle bağdaştırılır. Bu gezegensel izdüşüm, önümüzdeki birkaç aylık periyotta bölgede etkin deprem oluşabileceğini düşündürüyor. 

Avrupa Birliği Astroloji Haritası

Tutulma anına yönelik astroloji haritasını Avrupa Birliği astroloji haritası üzerinde değerlendirdiğimizde (1 Kasım 1993, 00:00, Brüksel-Belçika),tutulma derecesinin AB astroloji haritasının Kuzey Ay Düğümü derecesi üzerine denk düştüğünü görüyoruz. Bu durum bize Avrupa Birliği üzerinde kadersel etkilerin oluşacağı bir sürece ilerlemekte olduğumuzu gösteriyor. Tutulma esnasında transit Satürn AB astroloji haritasının Jüpiter derecesi üzerine denk düşüyor ki bu da ekonomik anlamda daralma sürecinde olunacağının açık bir işareti.

Bu arada tutulmanın etkilerinin görülmesinin hemen tutulma civarındaki günlerle kısıtlı olmadığını belirtmekte fayda görüyorum. Evet, bazı tutulmalarda, beklenen pozitif veya negatif olaylar tutulmayı takip eden yakın süre içerisinde cereyan edebiliyor ve dramatik sonuçlar doğurabiliyor. Ama, nasıl ki bir virüsü ilk aldığımızda vücudumuzdaki yıpratıcı etkisi hemen devreye girmiyor ve hastalık ancak vücut zayıf düştüğünde ortaya çıkıyorsa, tutulmaların da etkisi en zayıf olan bölgelerde veya zamanlarda ortaya çıkıyor. Son dönemde basında yer alan haberler bize bu dönemde Avrupa bölgesinin zayıf olduğunu gösteriyor ve astrolojik göstergeler de öyle… 

Jüpiter-Satürn Karşıtlığı ve Dünya Ekonomisi

Dünya Astrolojisi’nde Jüpiter-Satürn arasındaki açısal irtibatlar ekonomik konularla ilişkilendirilir. Bu ikilinin gergin açıları ekonomik türbülanslara denk gelmektedir. Yakın geçmişte bu ikili karşıt açıdaydılar ve pek çok Avrupa ülkesinde ekonomik anlamda çalkantılı zamanlara giriş yaptık. Bir müddet için uzaklaşmakta olan bu karşıt açı, şimdilerde Jüpiter gerilemesiyle tekrar etkinleşmeye başlıyor.

Karşıtlığın etkin olacağı önümüzdeki birkaç aylık süreçte ekonomik dengesizlikler yaşanabilir. Jüpiter büyüme ve genişleme, Satürn ise küçülme ve daralma prensibini temsil eder. Bu yüzden ekonomilerin büyüme trendinin duraklaması, yavaşlaması beklenir. Ekonomik alanda genişlemeyi ifade eden Jüpiter geri harekette olduğundan, ekonomi alanında gerilemeler zamanlarında olduğumuzu söyleyebiliriz. Jüpiter gerilemesi Aralık sonlarında bitiyor. Ama Satürn ile karşıtlığı etkisini en azından Şubat ayına kadar gösterecek. Öte yandan, Jüpiter ve Satürn’ün gergin açılarında doğal afetlerde artış da görülmektedir.

Bu yazımda kısaca Avrupa ülkeleri ve ekonomik konular üzerinde değerlendirmeler yaptım. Önümüzdeki günlerde 25 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşecek parçalı güneş tutulmasının ülkeler ve bizler üzerindeki diğer etkilerine odaklanacağım…

Öner DÖŞER

3 Kasım 2011

ASTROLOJİ OKULU, Caddebostan

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300