Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden (ÇOMÜ) emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Marmara Denizi’nde bugün saat 11.00’da meydana gelen 4,6’lık depremin ardından devam eden artçılar sonrası açıklamalarda bulundu.
Bu depremlerin Kuzey Anadolu Fay hatlarını tetikleyebileceğini söyleyen Perinçek, “KarabigaÇanBayramiç dolaylarındaki faylar yarın ya da sonraki günlerde deprem oluşturabilir. Zira söz konusu alanda 281282 yıldır 7 dolayında deprem olmuyor. Bu alanda 7’lik deprem oluşturacak enerji birikmiş durumda” dedi.
Perinçek açıklamasında, “İstanbul'da olan 4,6 büyüklükteki deprem öncü olabilir mi? Evet olabilir. Öyle kabul edip, sağlam olmayan binalardan uzak durulmasını tavsiye ederim. 4,6 büyüklükteki deprem nerede oldu? Meslektaşlarımın 7 büyüklükte deprem beklediği Orta Marmara fayı üzerinde oldu. Bu deprem KarabigaÇanBayramiç hattındaki fayları tetikler mi? Hayır, hemen tetiklemez, fakat uzun vadede etkisi olabilir. Zira Marmara denizindeki faylar ve Çanakkale kuzeyindeki (Saroz KörfeziGökçeada), güneyindeki (KarabigaÇanBayramiç) faylar ve daha güneydeki faylar (Gönen YeniceEdremit Körfezi) Kuzey Anadolu Fayı'nın kolları. Peki, KarabigaÇanBayramiç dolaylarındaki faylar yarın ya da sonraki günlerde deprem oluşturabilir mi? Evet oluşturabilir. Zira söz konusu alanda 281282 yıldır 7 dolayında deprem olmuyor. Bu alanda 7’lik deprem oluşturacak enerji birikmiş durumda. Artçı depremler başladı. Şu ana kadar büyüklükleri 1,2 ile 3,3 arasında değişen 7 adet artçı oldu. Artçıların başlaması sevindirici. 4,6’dan daha büyük bir depremin olma ihtimali azalıyor” ifadelerine yer verdi.

ÇANAKKALE

19 Kasım 2019 Salı

  • İMSAK 06:29
  • GÜNEŞ 07:57
  • ÖĞLE 13:05
  • İKİNDİ 15:39
  • AKŞAM 18:03
  • YATSI 19:25
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Çanakkale haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Çanakkale Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER