Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, "yardımcı doçentlik" kadrosu yerine "doktor öğretim görevlisi" kadrosunun ihdas edilmesine yönelik kanun teklifine ilişkin, "Kişiye özel sipariş ilanlar verilmeden, eşit, adil koşullarda doktorasını tamamlamış genç akademisyenlerin üniversitelere öğretim üyesi olabilme fikrini elbette destekliyoruz." dedi.

AA'nın haberine göre; İrgil, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, yardımcı doçentliğin kaldırılmasına ilişkin yasa teklifinin hızlı bir şekilde TBMM'nin gündemine sunulduğunu ifade etti.

Yasa teklifinin yarın komisyonda görüşüleceğini anımsatan İrgil, 12 Eylül 1980 darbesiyle getirilen yardımcı doçentlik statüsünde isim değişikliğine gidildiğini, statünün kaldırılmadığını belirtti. Teklifle öğretim üyesi statüsünün öğretim görevlisine düşürüldüğünü savunan İrgil, "Yardımcı doçentlerimiz, kendilerine adil ve hakkaniyetli bir yaklaşımda bulunulmasını istiyorlar. Yardımcı doçentlere bir iyileştirme yapılacaksa, en az doçentler kadar özlük hakları ve maaşları konusunda bir hak tanınmasını önereceğiz." diye konuştu.

Teklifle YÖK'ün doçent unvanı verme yetkisini rektörlere devredeceğini ileri süren İrgil, bu durumun belli suistimallere yol açabileceğine işaret etti.

Teklifte olumlu görüşlerin de yer aldığına vurgulayan İrgil, "Doktorasını bitirmiş kişilerin tek bir akademik platform içinde toplanıp, tüm üniversitelerin de bu platformdan öğretim üyesi alabilmeleri, kişiye özel sipariş ilanlar verilmeden, eşit, adil koşullarda doktorasını tamamlamış genç akademisyenlerin üniversitelere öğretim üyesi olabilme fikrini elbette destekliyoruz." ifadesini kullandı.

İrgil, teklifin kanunlaşması konusunda çok acele edildiğini belirterek, yardımcı doçentlerin görüşlerinin de alınarak, hak kayıplarına uğramadan, daha avantajlı, üzerinde detaylı çalışılmış bir düzenleme hazırlanmasını istedi.