Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, CHP'nin Man Adası iddialarına ilişkin belge istediklerini belirtti.

"İsteyene adrese teslim belgeleri servis etme uygulamamızı başlattık." diyen Özel, dün Meclis'te basın mensuplarına dağıttığı "Man Adası'nda kurulan bir şirkete ilişkin belgeyi" üst yazılarla birlikte özel kargo ile Yıldırım ve Soylu'ya göndereceklerini aktardı.

Özel, üst yazılarda; Yıldırım ve Soylu'nun, Man Adası iddialarının gerçek olmadığına yönelik TBMM Genel Kurulu'nda söyledikleri ve Meclis tutanaklarına giren sözlerin yer aldığını ifade etti.

AA'nın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün bir televizyon kanalında canlı yayına katıldığını belirten Özel, "Genel Başkan bir televizyon kanalında konuşuyor, Sayın Süleyman Soylu oturmuş Genel Başkanı izliyor. FETÖ'yle, PKK'yla, DHKP-C'yle mücadele etmiyor. Kendisinden sorunlarına çözüm bekleyenler için bir şey yapmıyor. İçişleri Bakanı, Genel Başkanımızı izliyor, oradan da tweet yetiştiriyor." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun iddialarıyla ilgili MASAK'ı harekete geçmeye davet ettiğine işaret eden Özel, Soylu'nun bu yönde bir girişimde bulunmak, ilgili kurumları gerekli incelemeler için devreye sokmak yerine, Kılıçdaroğlu'na "yalan söylüyor" diye iftirada bulunduğunu savundu.

"BAŞKA DAVALAR VARSA BİZİMLE PAYLAŞMALARI GEREKİR"

Battal İlgezdi'nin İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldığı Ataşehir Belediyesiyle ilgili gündeme getirilen iddiaların tümü için beraat ya da soruşturmaya gerek yoktur kararı verildiğini belirten Özel, "İçişleri Bakanı diyor ki 'Başka davalar var.' Bizim söylediğimiz de bu zaten. Cumhurbaşkanı diyor ki 'Daha arkası gelecek.' Bizim bildiğimiz bu. Senin bildiğin başka açılmış yürümekte olan dava varsa, ya da açılacak olan varsa bunu bizimle paylaşmaları gerekir." dedi.

"TWİTTER'A DEĞİL, TELEFONA YÖNELECEKSİN"

Özel, Kılıçdaroğlu'nun, Man Adası iddialarıyla ilgili araştırma yapılmasını istediğini, ilgili kurumları göreve çağırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Süleyman Soylu'nun, Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından alacağı ders bu. Oradan sonra Twitter'a değil, telefona yöneleceksin. Tweet atmak yerine, 'Arkadaşlar şu Man Adası'na bir girin, şu adresten alın, imzalara bir bakın' diyeceksin. Bunu demedikten sonra sövmenin, saymanın bir kıymeti yok. Korkunun siyasi ecele bir faydası yok. Süleyman Soylu o çıkışından sonra daha da o koltukta oturamaz. O koltukta oturan bakan, şantajcı bakan, iftiracı bakan, hakaretçi bakan İçişleri Bakanlığına devam edemez. Orası iftira atma, şantaj siyaseti üretme yeri değildir, orası gereğini yapma yeridir."

"MÜTEVAZI BİR DAİRE"

Kılıçdaroğlu'nun kızının da evinin bulunduğu Buzz Rezidans ile iddialara da değinen Özel, basın mensuplarına konu edilen daireleri görüntülemelerini önerdi.

Dairenin 75 metrekarelik mütevazı nitelikte olduğunu belirten Özel, dairenin 285 bin TL olan o zamanki değeri ile 6 bin 500 liralık tapu masraflarının Kılıçdaroğlu tarafından banka yoluyla muhataplarına gönderildiğini bildirdi.

Özel, "Mütevazı o daireyi millet bir görsün. Genel Başkanımız kızının daire parasını kendi hesabından çıkarıp yollamış. Tapu masrafını ayrıca yollamış. Birkaç kamera gitse o apartmanın içinde gezse, baksa her şey açıklığa kavuşmuş olacak." ifadesini kullandı.

ABD'NİN VİZE RANDEVULARI KARARI

Açıklamalarının ardından bir gazetecinin "ABD, 1 Ocak 2019'a kadar vize yok dedi. Nasıl değerlendirirsiniz?" sorusunu yanıtlayan Özel, CHP olarak ABD'nin Türk vatandaşlarına vizeyle ilgili yaklaşımını sürecin en başından bu yana eleştirdiklerini hatırlattı.

Özel, şunları kaydetti:

"Bu işin bilim insanları var, hastası var, sevdikleri o ülkede olanları var, herkes keyif için turizm için gitmiyor. İki ülke arasındaki siyasi çekişmeyi, ülkelerin yurttaşlarına zulüm haline getirmek çağımız siyasetinin işi değil, doğru da değil, ABD'nin yaptığı iş de doğru değil. Bu konudaki gerilim politikasını, vize üzerinden bu noktaya tırmandırmak, hiçbir zaman doğru değil. Başta alınan kararı da tasvip etmedik bu meydan okumasını da tasvip etmiyoruz."